Oltin narxlari keskin pasaydi va fuqarolar uchun qulaylashtirildi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy Banki tomonidan o‘lchovli oltin quymalarining 16 mart sanasidagi rasmiy sotuv narxlari e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi kunlarda bozor holatiga ko‘ra, bir gram oltin narxi oldingi kunki qiymati bilan solishtirganda 39 ming 800 so‘mga pasaydi. Bu o‘zgarish fuqarolar uchun oltin sotib olish imkoniyatini yanada qulaylashtirishga xizmat qilmoqda.
Hozirgi kunda turli grammolik oltin quymalari quyidagi narxlarda taklif etilmoqda. Besh grammlik oltin quymasi 10 million 109 ming so‘mdan, o‘n grammlik narsa esa 20 million 217 ming so‘mdan sotilmoqda.
Yigirma grammlik quyma narxi 40 million 435 ming so‘mni tashkil etadi.ellik grammlik oltin quymasi 101 million 87 ming so‘mga, yuz grammlik katta quyma esa 202 million 174 ming so‘mdan narxlanmoqda. O‘lchovli oltin quymalarini O‘zbekiston hududidagi barcha bank filiallarining ofislaridan xarid qilish mumkin.
Biroq, xaridorlarga quyidagi muhim maslahatni berish lozim. Bank ofisiga borishdan avval oltin quymalarining mavjudligini oldindan aniqlab olishni unutmang.
Oltin narxi jadal sur’atda o‘sib borayotganligi sababli, aholining bunda qiziqishi ham keskin ortdi va sotuv hajmi katta miqdorda oshdi. Natijada, ko‘plab bank ofislarida ma’lum grammolikdagi oltin quymalari tezda tugab qolishi ehtimoli mavjud.
Shu sababli, vaqt yo‘qotmasdan zarur ma’lumotni olish va rejalashtirilgan xaridni amalga oshirish tavsiya etiladi.

Цены на золото резко упали и стали доступнее для граждан
Центральный банк Республики Узбекистан объявил официальные цены продажи слитков золота на 16 марта. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последние дни, согласно ситуации на рынке, цена одного грамма золота по сравнению с предыдущим днем снизилась на 39 тысяч 800 сумов. Это изменение способствует тому, что возможность покупки золота для граждан становится еще более доступной.
В настоящее время золотые слитки различных весов предлагаются по следующим ценам. Пятиграммовый золотой слиток продается за 10 миллионов 109 тысяч сумов, а десятиграммовый — за 20 миллионов 217 тысяч сумов.
Цена двадцатиграммового слитка составляет 40 миллионов 435 тысяч сумов. Пятидесятиграммовый золотой слиток стоит 101 миллион 87 тысяч сумов, а крупный стограммовый слитк — 202 миллиона 174 тысячи сумов. Измеренные золотые слитки можно приобрести в офисах всех филиалов банков на территории Узбекистана.
Однако покупателям необходимо дать следующий важный совет. Перед посещением офиса банка не забудьте заранее уточнить наличие золотых слитков.
В связи с быстрым ростом цен на золото интерес населения также резко возрос, и объем продаж значительно увеличился. В результате во многих офисах банков существует вероятность быстрого исчерпания золотых слитков определенного веса.
Поэтому рекомендуется не терять время, получить необходимую информацию и осуществить запланированную покупку.