Dollar kursi 2026 yilda o‘zgarishi kutilmoqda iqtisodiyotga ta’siri haqida
O‘zbekistonda 2026-yil 18-mart kuni dollarning rasmiy kursi oshishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar fikriga ko‘ra, AQSh dollari o‘rtacha 34–35 so‘mga ko‘tarilishi mumkin. Bu holat iqtisodiyotga ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan xoli emas.
Banklar orasida valyutani ayirboshlash bo‘yicha eng yaxshi takliflar quyidagicha ko‘rsatilgan. Dollarni sotish bo‘yicha Infinbank 12 075 so‘m, Asakabank va Garantbank 12 070 so‘mdan taklif qilmoqda.
BRB bank esa 12 060 so‘m narxida dollar sotmoqda. Dollarni sotib olishda esa Aloqabank, Octobank, OFB va Tengebank bir xil narx — 12 100 so‘mni taklif etmoqda.
Bu banklar orasida dollarni sotib olish uchun eng qulay shart-sharoitlar mavjud. Mazkur kurs o‘zgarishi xalqaro bozordagi holat va ichki iqtisodiy omillar ta’sirida yuzaga kelishi mumkin.
Fuqarolarga valyuta kursidagi o‘zgarishlarni yaqindan kuzatib borish va moliyaviy rejalashtirishda ehtiyotkorlik bilan yondashish tavsiya etiladi. Banklar tomonidan taklif etilayotgan kurslar esa valyuta operatsiyalarini amalga oshirishda asosiy ko‘rsatkich bo‘lib xizmat qiladi.

Ожидается изменение курса доллара в 2026 году влияние на экономику
В Узбекистане ожидается повышение официального курса доллара 18 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По мнению специалистов, курс доллара США может вырасти в среднем на 34–35 сумов. Это может оказать влияние на экономику.
Лучшие предложения по обмену валюты среди банков представлены следующим образом. Infinbank предлагает продажу доллара по 12 075 сумов, Asakabank и Garantbank — по 12 070 сумов.
BRB банк продает доллар по цене 12 060 сумов. При покупке доллара Aloqabank, Octobank, OFB и Tengebank предлагают одинаковую цену — 12 100 сумов.
Среди этих банков самые выгодные условия для покупки доллара. Изменение курса может произойти под влиянием ситуации на международном рынке и внутренних экономических факторов.
Гражданам рекомендуется внимательно следить за изменениями валютного курса и осторожно подходить к финансовому планированию. Курсы, предлагаемые банками, служат основным ориентиром при проведении валютных операций.