O‘zbekiston Markaziy Banki 17 mart kuni o‘lchovli oltin quymalarning yangi sotuv narxlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu narxlar oldingi qiymatlarga nisbatan o‘zgargan bo‘lib, 1 gramm oltin narxi 4 000 so‘mga kamaygan. Yangi narxlarga ko‘ra, 5 gramm oltin quymasining narxi 10 089 000 so‘mni tashkil etadi.
10 gramm oltin uchun narx 20 178 000 so‘m, 20 gramm uchun 40 355 000 so‘m, 50 gramm uchun 100 889 000 so‘m, 100 gramm oltin esa 201 777 000 so‘mga sotiladi. O‘lchovli oltin quymalarni O‘zbekistondagi barcha banklarning ofislaridan xarid qilish mumkin.
Biroq, bank ofislariga borishdan oldin oltin quymalar mavjudligini aniqlashtirish tavsiya etiladi. Chunki oltin narxi tez sur’atda oshib borayotgani sababli, sotuv hajmi ham ko‘paygan.
Shu bois, ayrim banklarda oltin quymalar tugab qolishi ehtimoli mavjud. Shu sababli, xaridorlarga oltin sotib olishdan oldin bank bilan bog‘lanib, mavjudlik haqida ma’lumot olishlari tavsiya etiladi.
Bu xarid jarayonini osonlashtiradi va vaqtni tejashga yordam beradi. Oltin narxlaridagi o‘zgarishlarni doimiy ravishda kuzatib borish ham foydalidir.

Цена на золото снизилась Центральный банк объявил новые цены
Центральный банк Узбекистана 17 марта объявил новые цены на измерительные золотые слитки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти цены изменились по сравнению с предыдущими, цена за 1 грамм золота снизилась на 4000 сум. Согласно новым ценам, стоимость 5 граммового золотого слитка составляет 10 089 000 сум.
Цена за 10 грамм золота — 20 178 000 сум, за 20 грамм — 40 355 000 сум, за 50 грамм — 100 889 000 сум, 100 грамм золота продается за 201 777 000 сум. Измерительные золотые слитки можно приобрести во всех офисах банков Узбекистана.
Однако перед посещением банковских офисов рекомендуется уточнять наличие золотых слитков. Поскольку цена на золото быстро растет, объем продаж также увеличился.
Поэтому в некоторых банках возможно отсутствие золотых слитков. В связи с этим покупателям рекомендуется перед покупкой связаться с банком и узнать о наличии.
Это облегчит процесс покупки и поможет сэкономить время. Также полезно постоянно отслеживать изменения цен на золото.