Dollar kursi haftada yetmish olti so‘mga qimmatlashdi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e’lon qilingan valyuta kurslari bo‘yicha o‘tkazilgan haftalik tahlilga ko‘ra, 2026-yil mart oyining navbatdagi ish haftasida 1 AQSH dollari milliy valyuta so‘mga nisbatan 76,46 so‘mga oshgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Haftalik valyuta kursining o‘zgarishi quyidagicha bo‘lgan. Dushanba kuni kurs 20,76 so‘mga pasaygan, seshanba kuni 9,59 so‘mga ko‘tarilgan.
Chorshanba kuni 37,79 so‘mga oshish kuzatilgan, payshanba kuni esa yana 49,84 so‘mga ko‘tarilgan. Juma kuni esa valyuta kursida o‘zgarish bo‘lmagan.
Markaziy bank valyuta kurslarini bozor tamoyillari asosida shakllantiradi hamda iqtisodiy jarayonlarda barqarorlikni ta’minlashga intiladi. Ushbu kursdagi o‘zgarishlar global iqtisodiy muhit, tashqi savdo hajmi va ichki iqtisodiy faollik kabi muhim omillar ta’sirida yuzaga keladi.
Shuning uchun valyuta kursidagi tebranishlar iqtisodiyotning hozirgi holatini aks ettiruvchi muhim ko‘rsatkich hisoblanadi. Markaziy bank iqtisodiy barqarorlikni saqlash va valyuta bozorining sog‘lom ishlashini ta’minlash maqsadida doimiy ravishda monitoring olib boradi.
Bu esa xalqaro va ichki iqtisodiy sharoitlarga mos ravishda valyuta kursini boshqarishga yordam beradi. Natijada, milliy valyutaning qadri barqarorligi ta’minlanadi va iqtisodiyotdagi o‘zgarishlarga tezkor javob beriladi.

Курс доллара вырос на семьдесят шесть сумов за неделю
Согласно еженедельному анализу валютных курсов, объявленных Центральным банком Республики Узбекистан, в очередную рабочую неделю марта 2026 года курс одного доллара США по отношению к национальной валюте суму вырос на 76,46 сума. Об этом сообщает Zamin.uz.
Еженедельное изменение валютного курса выглядело следующим образом. В понедельник курс снизился на 20,76 сума, во вторник вырос на 9,59 сума.
В среду наблюдался рост на 37,79 сума, в четверг курс снова вырос на 49,84 сума. В пятницу изменений валютного курса не произошло.
Центральный банк формирует валютные курсы на основе рыночных принципов и стремится обеспечить стабильность в экономических процессах. Изменения в этих курсах происходят под влиянием важных факторов, таких как глобальная экономическая среда, объем внешней торговли и внутренняя экономическая активность.
Поэтому колебания валютного курса являются важным показателем, отражающим текущее состояние экономики. Центральный банк постоянно проводит мониторинг с целью поддержания экономической стабильности и обеспечения здорового функционирования валютного рынка.
Это помогает управлять валютным курсом в соответствии с международными и внутренними экономическими условиями. В результате обеспечивается стабильность национальной валюты и оперативно реагируется на изменения в экономике.