O‘zbekiston Markaziy Banki 24 mart kuni o‘lchovli oltin quymalarining sotuv narxlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, 1 gram oltin narxi oldingi ko‘rsatkichga nisbatan 154 800 so‘mga arzonlashgan. O‘lchovli oltin quymalarning yangi narxlari quyidagicha belgilangan: 5 gramm oltin 9 006 000 so‘m, 10 gramm 18 013 000 so‘m, 20 gramm 36 025 000 so‘m, 50 gramm 90 063 000 so‘m, 100 gramm esa 180 126 000 so‘mni tashkil etadi.
Ushbu oltin quymalarni O‘zbekistondagi barcha banklarning ofislaridan xarid qilish mumkin. Eslatib o‘tish joizki, bank ofislariga borishdan oldin oltin quymalar mavjudligini telefon orqali aniqlashtirish tavsiya etiladi.
Chunki oltin narxlari tez o‘zgarib borayotgani sababli sotuv hajmi oshmoqda va ba’zi banklarda oltin quymalar tugab qolishi ehtimoli mavjud. Shu bois xaridorlar oltin sotib olishdan oldin bank bilan bog‘lanib, mavjudlik haqida ma’lumot olishlari muhimdir.
Bu o‘z vaqtida to‘g‘ri qaror qabul qilishga yordam beradi. Markaziy Bankning ushbu narxlar e’lon qilinishi oltin bozoridagi yangiliklarni kuzatib borayotganlar uchun muhim ma’lumot hisoblanadi.
Oltin sohasidagi o‘zgarishlar iqtisodiyotga ta’sir ko‘rsatishi sababli, bu yangiliklarga alohida e’tibor berish lozim.

Цены на золото снизились, начались продажи в банках
Центральный банк Узбекистана 24 марта объявил цены на продажу измерительных золотых слитков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что цена за 1 грамм золота снизилась на 154 800 сум по сравнению с предыдущим показателем. Новые цены на измерительные золотые слитки установлены следующим образом: 5 грамм золота — 9 006 000 сум, 10 грамм — 18 013 000 сум, 20 грамм — 36 025 000 сум, 50 грамм — 90 063 000 сум, 100 грамм — 180 126 000 сум.
Эти золотые слитки можно приобрести во всех офисах банков Узбекистана. Следует отметить, что перед посещением банковского офиса рекомендуется уточнить наличие золотых слитков по телефону.
Поскольку цены на золото быстро меняются, объем продаж растет, и в некоторых банках может закончиться золото. Поэтому покупателям важно связаться с банком и получить информацию о наличии перед покупкой золота.
Это поможет своевременно принять правильное решение. Объявление этих цен Центральным банком является важной информацией для тех, кто следит за новостями на рынке золота.
Поскольку изменения в сфере золота влияют на экономику, этим новостям следует уделять особое внимание.