O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026 yilning 25 mart kuni amal qiladigan yangi valyuta kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu kun xalqaro moliya bozorida muhim o‘zgarishlar kuzatilgani sababli, asosiy xorijiy valyutalarning milliy pulimizga nisbatan qiymati qayta ko‘rib chiqildi. Yangi hisobotlarga tayanib aytadigan bo‘lsak, ko‘plab valyutalar so‘m oldida o‘z narxini pasaytirgan holda savdoga chiqmoqda.
Bu holat iqtisodiyotimiz barqarorligiga va aholining xarid qobiliyatini oshirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Amerika dollari bozorda biroz qimmatlashib, kursiga uch ming to‘qson to‘rta so‘m qo‘shilgan holda o‘n ikki ming yuz to‘qqiz yuz yettish so‘mni tashkil etdi.
Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqi valyutasi bo‘lmish yevro narxi o‘n uch ming to‘qqiz yuz yettish so‘mga tushib, besh o‘n yetti so‘mga arzonlashdi. Rossiya rubli ham o‘zining past tendensiyasini davom ettirib, uch ming besh yuz yettish so‘mga arzonlab, o‘n to‘rt yuz uch so‘mni tashkil etdi.
Boshqa yetakchi valyutalar ham o‘zgarishlarni boshdan kechirdilar. Buyuk Britaniya funti sterling yettish so‘mga arzonlashib, o‘n olti ming yuz to‘qqiz yuz yettish so‘mga tenglashtirildi.
Shveysariya franki esa bozorda eng keskin pasayishga uchrab, yuz o‘ttiz bir so‘mga arzonlab, o‘n besh ming uch yuz oltish so‘mni tashkil etdi. Xitoy xalq respublikasi valyutasi bo‘lmish yuan ham besh so‘mga pasayib, ming yettish yuz oltmish to‘rt so‘mga tushdi.
Yaponiyaning milliy pul birligi iyena esa o‘z qiymatini deyarli saqlab qolgan bo‘lsa-da, to‘rt taniq so‘mga arzonlashib yetmish olti so‘mni tashkil etdi. Bu yangiliklar kelgusi kunlarda savdo-sotiq va xalqaro moliya aloqalariga bevosita ta’sir o‘tkazadi.

Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые валютные курсы, которые будут действовать с 25 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В связи с важными изменениями на международном финансовом рынке в этот день, были пересмотрены курсы основных иностранных валют по отношению к нашей национальной валюте. Согласно новым отчетам, многие валюты торгуются с понижением стоимости по отношению к суму.
Это положительно влияет на стабильность нашей экономики и повышение покупательной способности населения. Американский доллар на рынке немного подорожал, добавив к курсу три тысячи девятьсот сорок четыре сума и достиг двенадцати тысяч девятисот семидесяти семи сумов.
В то же время, цена евро, валюты Европейского Союза, снизилась до тринадцати тысяч девятисот семидесяти семи сумов, подешевев на пятьдесят семь сумов. Российский рубль продолжил свою нисходящую тенденцию, подешевев до трех тысяч пятисот семидесяти семи сумов, что составляет снижение на тысячу четыреста тридцать три сума.
Другие ведущие валюты также претерпели изменения. Фунт стерлингов Великобритании подешевел на семь сумов и составил шестнадцать тысяч девятьсот семидесяти семи сумов.
Швейцарский франк испытал самое резкое падение на рынке, подешевев на сто тридцать один сум и достиг пятнадцати тысяч трехсот шестьдесяти сумов. Валюта Китайской Народной Республики — юань — также снизилась на пять сумов и составила тысячу семьсот шестьдесят четыре сума.
Национальная валюта Японии — иена — практически сохранила свою стоимость, снизившись всего на четыре сума и достигнув семидесяти шести сумов. Эти новости напрямую повлияют на торговлю и международные финансовые отношения в ближайшие дни.