AQSHda sun'iy intellekt bilan bog'liq yirik firibgarlik fosh etildi
Amerika Qo'shma Shtatlari Qimmatli qog'ozlar va birjalar komissiyasi Texas shtatida istiqomat qiluvchi shaxsni 150 nafarga yaqin sarmoyadorning 12 million dollardan ortiq mablag'ini noqonuniy ravishda o'zlashtirganlikda ayblamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Neytan Fuller ismli ushbu fuqaro o'zining ikki yirik kompaniyasi orqali sun'iy intellektga asoslangan savdo tizimlari yordamida kafolatlangan yuqori daromad va'da qilib, keng ko'lamli firibgarlik sxemasini amalga oshirgan. Mazkur hodisa haqida xalqaro nashrlar batafsil ma'lumot tarqatdi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, Fuller sarmoyadorlarga qisqa muddat ichida, ya'ni bir oydan bir yarim oygacha bo'lgan vaqt oralig'ida 40 foizdan 50 foizgacha foyda olishni va'da qilgan. Ayrim hollarda esa u atigi uch hafta ichida kiritilgan mablag'ni ikki baravar oshirib berishni aytib, odamlarni chuv tushirgan.
U o'zining maxsus botlari turli kriptovalyuta maydonlarida yuqori tezlikdagi savdo amallarini bajarishini da'vo qilgan. Shuningdek, u sarmoyadorlarni ishontirish maqsadida barcha mablag'lar davlat tomonidan sug'urtalanganligi haqida yolg'on ma'lumotlar tarqatgan.
Tekshiruvlar natijasida ma'lum bo'lishicha, yig'ilgan 12,3 million dollar mablag'ning yarmidan ko'pi Fuller tomonidan shaxsiy ehtiyojlar va hashamatli turmush tarzi uchun sarflab yuborilgan. Qolgan mablag'lar esa yangi jalb qilingan mijozlar hisobidan eski mijozlarga daromad sifatida to'langan.
Bu esa iqtisodiyotda moliyaviy piramida deb ataluvchi sxemaning klassik ko'rinishidir. Jinoyatni yashirish va odamlarni aldashda davom etish uchun sarmoyadorlarga muntazam ravishda soxta hisobotlar va uydirma hujjatlar taqdim etib kelingan.
Ushbu holat zamonaviy texnologiyalar, xususan, sun'iy intellekt va kriptovalyutalar niqobi ostida amalga oshirilayotgan jinoyatlarning yorqin namunasidir. Avvalroq ham shunga o'xshash yirik firibgarlik holatlari fosh etilgan edi.
Hozirgi vaqtda tartibga soluvchi organlar Fullerga nisbatan qat'iy choralar ko'rish, noqonuniy orttirilgan boyliklarni musodara qilish va yirik miqdorda jarimalar qo'llash choralarini ko'rmoqda. Bu kabi holatlar sarmoyadorlardan har qanday moliyaviy amaliyotlarda yanada hushyor bo'lishni talab etadi.

В США раскрыто крупное мошенничество, связанное с искусственным интеллектом
Комиссия по ценным бумагам и биржам США обвиняет жителя штата Техас в незаконном присвоении более 12 миллионов долларов средств почти 150 инвесторов. Об этом сообщило Zamin.uz.
Гражданин по имени Нейтан Фуллер через две свои крупные компании реализовал масштабную мошенническую схему, обещая гарантированно высокий доход с помощью торговых систем на базе искусственного интеллекта. Подробную информацию об этом инциденте распространили международные издания.
Согласно официальным данным, Фуллер обещал инвесторам получить прибыль от 40 до 50 процентов в короткий срок, а именно в период от одного до полутора месяцев. В некоторых случаях он вводил людей в заблуждение, заявляя, что удвоит вложенные средства всего за три недели.
Он утверждал, что его специальные боты выполняют высокоскоростные торговые операции на различных криптовалютных площадках. Также, чтобы убедить инвесторов, он распространял ложную информацию о том, что все средства застрахованы государством.
В результате расследований выяснилось, что более половины собранных 12,3 миллиона долларов были потрачены Фуллером на личные нужды и роскошный образ жизни. Остальные средства выплачивались старым клиентам в качестве прибыли за счет средств новых привлеченных клиентов.
Это классический вид схемы, называемой в экономике финансовой пирамидой. Для сокрытия преступления и продолжения обмана инвесторам регулярно предоставлялись фальшивые отчеты и вымышленные документы.
Данный случай является ярким примером преступлений, совершаемых под прикрытием современных технологий, в частности, искусственного интеллекта и криптовалют. Ранее также были раскрыты подобные случаи крупного мошенничества.
В настоящее время регулирующие органы принимают меры по применению строгих санкций в отношении Фуллера, конфискации незаконно нажитого имущества и наложению крупных штрафов. Подобные случаи требуют от инвесторов повышенной бдительности при любых финансовых операциях.