O‘zbekiston Markaziy banki 2026 yil 25 iyun kuni uchun xorijiy valyutalarning rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, AQSH dollari 7,36 so‘mga qimmatlab, 12 024,40 so‘mni tashkil etdi. Yevro 69,76 so‘mga arzonlab, 13 642,88 so‘mga tushdi.
Rossiya rubli 0,22 so‘mga arzonlab, 160,41 so‘mga tushdi. Funt sterling 55,19 so‘mga arzonlab, 15 843,35 so‘mga tushdi.
Yapon iyenasi 0,12 so‘mga arzonlab, 74,34 so‘mga tushdi. Shveysariya franki 34,79 so‘mga arzonlab, 14 804,73 so‘mga tushdi.
Xitoy yuani 5,97 so‘mga arzonlab, 1 765,62 so‘mga tushdi. Markaziy bankning ma’lumotlariga ko‘r, xorijiy valyuta kurslaridagi o‘zgarishlar jahiyat iqtisodiyoti va valyuta bozoridagi jarayonlar bilan bog‘liq holda yuzaga kelmoqda.
Mazkur kurslar bojxona rasmiylari va banklar tomonidan hisob-kitoblarda asos sifatida qo‘llaniladi. Valyuta kurslaridagi harakatlar xaridorlar va sotuvchilar uchun muhim ma’lumot bo‘lib, moliyaviy rejalashtirishda hal qiluvchi ahamiyatga ega hisoblanadi.

Центральный банк объявил курсы иностранных валют
Markaziy bank xorijiy valyuta kurslarini e'lon qildiЦентральный банк Узбекистана объявил официальные курсы иностранных валют на 25 июня 2026 года. Об этом сообщило Zamin.uz.
По его данным, доллар США подорожал на 7,36 сум и составил 12 024,40 сум. Евро подешевел на 69,76 сум и упал до 13 642,88 сум.
Российский рубль подешевел на 0,22 сум и упал до 160,41 сум. Фунт стерлингов подешевел на 55,19 сум и упал до 15 843,35 сум.
Японская йена подешевела на 0,12 сум и упала до 74,34 сум. Швейцарский франк подешевел на 34,79 сум и упал до 14 804,73 сум.
Китайский юань подешевел на 5,97 сум и упал до 1 765,62 сум. Согласно данным Центрального банка, изменения в курсах иностранных валют происходят в связи с развитием мировой экономики и процессами на валютном рынке.
Указанные курсы используются в качестве основы для бухгалтерского учёта таможенными органами и банками. Колебания валютных курсов являются важной информацией для импортёров и экспортёров и играют решающую роль в финансовом планировании.