O‘zbekiston banklarida dollar kursi o‘rtacha oltmish bir so‘mga oshdi
O‘zbekiston moliya bozorida AQSH dollarining milliy valyutaga nisbatan qiymati ko‘tarilishi kuzatilmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Xususan, 29-iyul kunidan boshlab tijorat banklarida dollar kursi o‘rtacha 61 so‘mga oshishi kutilmoqda. Ushbu o‘zgarishlar natijasida mamlakatdagi qator moliya muassasalari xorijiy valyutani sotib olish va sotish bo‘yicha yangilangan tariflarini e’lon qildi.
Ayni paytda aholi va tadbirkorlar uchun eng qulay ayirboshlash shoxobchalari aniqlanib, kurslar o‘rtasidagi tafovutlar shakllangan. Banklardagi valyuta sotuv kurslari Hozirgi vaqtda fuqarolar o‘z mablag‘larini dollarga ayirboshlashi uchun bir necha banklar nisbatan arzonroq takliflarni taqdim etmoqda.
Invest Finance Bank valyutani 12 000 so‘mdan sotishni yo‘lga qo‘ygan bo‘lsa, Asia Alliance Bank, Poytaxt Bank hamda Universal Bank kabi muassasalarda dollar kursi 11 990 so‘m miqdorida belgilangan. Bu ko‘rsatkichlar jismoniy shaxslar uchun valyuta xarid qilishda eng maqbul variantlar hisoblanadi.
Xarid qilish bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkichlar Banklar tomonidan aholidan dollarni sotib olish narxlari ham bir-biridan farq qiladi. Eng yuqori xarid narxlari Agrobankda 12 030 so‘mni tashkil etayotgan bo‘lsa, Mikrokreditbank, Anorbank, Kapitalbank va Turonbank mijozlardan valyutani 12 040 so‘mdan qabul qilmoqda.
Bu esa valyuta mablag‘larini so‘mga almashtirmoqchi bo‘lganlar uchun foydaliroq sharoitlarni ta’minlaydi. Shuni alohida ta’kidlash lozimki, valyuta bozoridagi tebranishlar va talabning o‘zgarishi sababli kun davomida kurslar yana qayta ko‘rib chiqilishi mumkin.
Shu bois, pul ayirboshlash amaliyotlarini bajarishdan oldin tijorat banklarining rasmiy veb-saytlari yoki mobil ilovalari orqali so‘nggi ma’lumotlarni aniqlashtirib olish tavsiya etiladi. Moliya bozoridagi bunday o‘zgarishlar iqtisodiy jarayonlarning tabiiy aksidir.

В узбекских банках курс доллара в среднем вырос на 61 сум
На финансовом рынке Узбекистана наблюдается повышение стоимости доллара США по отношению к национальной валюте. Об этом сообщает One.uz.
В частности, с 29 июля ожидается повышение курса доллара в коммерческих банках в среднем на 61 сум. В результате этих изменений ряд финансовых учреждений страны объявил обновленные тарифы на покупку и продажу иностранной валюты.
В настоящее время определены наиболее выгодные обменные пункты для населения и предпринимателей, сформированы различия между курсами. Курсы продажи валюты в банках В настоящее время несколько банков предлагают относительно более дешевые условия для обмена средств граждан на доллары.
Банк Invest Finance начал продавать валюту по 12 000 сумов, тогда как в таких учреждениях, как Asia Alliance Bank, Poytaxt Bank и Universal Bank, курс доллара установлен на уровне 11 990 сумов. Эти показатели считаются наиболее приемлемыми вариантами для физических лиц при покупке валюты.
Наивысшие показатели по покупке Цены на покупку долларов у населения также различаются в зависимости от банка. Самые высокие цены на покупку в Agrobank составляют 12 030 сумов, в то время как Mikrokreditbank, Anorbank, Kapitalbank и Turonbank принимают валюту у клиентов по 12 040 сумов.
Это обеспечивает более выгодные условия для тех, кто хочет обменять валютные средства на сумы. Следует особо отметить, что из-за колебаний на валютном рынке и изменения спроса курсы могут быть пересмотрены в течение дня.
Поэтому рекомендуется уточнять последнюю информацию через официальные веб-сайты или мобильные приложения коммерческих банков перед выполнением операций обмена валюты. Такие изменения на финансовом рынке являются естественным отражением экономических процессов.