O'zbekistonda dollar kursi 30-iyul kuni biroz arzonlashdi
O‘zbekiston moliya bozorida 30-iyul kuni Amerika dollari kursining biroz pasayishi kuzatilmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mutaxassislarning tahlillariga ko‘ra, mazkur sanada xorijiy valyuta qiymati o‘rtacha 10–11 so‘m atrofida arzonlashishi kutilmoqda. Ushbu o‘zgarishlar tijorat banklari tomonidan belgilangan valyuta ayirboshlash stavkalarida ham o‘z aksini topgan.
Ayni paytda aholi va tadbirkorlar uchun dollar sotib olish va sotish bo‘yicha turli banklarda turlicha takliflar mavjud. Valyuta sotish niyatida bo‘lgan fuqarolar uchun eng manfaatli kurslar bir qator moliya muassasalari tomonidan taklif etilmoqda.
Xususan, Mikrokreditbankda bir dollar uchun 12 050 so‘m qiymat belgilangan bo‘lsa, UniversalBank mijozlardan dollarni 12 045 so‘mdan qabul qilmoqda. Shuningdek, HayotBank, Invest Finance Bank hamda O‘zbekiston Milliy banki kabi muassasalarda dollar sotish kursi 12 040 so‘m darajasida qayd etilgan.
Ushbu ko‘rsatkichlar joriy kun uchun bozordagi eng yuqori narxlar hisoblanadi. Dollarni sotib olmoqchi bo‘lganlar uchun esa Tenge Bank eng qulay shartnomani taklif etib, valyuta narxini 12 060 so‘m qilib belgilagan.
Xalq bankida ushbu ko‘rsatkich 12 070 so‘mni tashkil etmoqda. Shuningdek, Asia Alliance Bank, Asaka Bank va Turonbank kabi muassasalarda dollarni 12 080 so‘mdan xarid qilish imkoniyati mavjud.
Bu banklar xarid jarayonida mijozlar uchun nisbatan arzonroq narxlarni taqdim etayotgan tashkilotlar sirasiga kiradi. Shuni alohida ta’kidlash lozimki, valyuta bozori doimiy harakatda bo‘lganligi sababli, kun davomida kurs miqdorlari talab va taklifdan kelib chiqib o‘zgarishi mumkin.
Shu sababli, moliyaviy operatsiyalarni amalga oshirishdan oldin tijorat banklarining rasmiy veb-saytlari yoki mobil ilovalari orqali aniq va so‘nggi ma’lumotlarni tekshirib ko‘rish tavsiya etiladi. Moliya bozoridagi bunday kichik tebranishlar odatda iqtisodiy omillar va ichki bozordagi valyuta aylanmasi bilan bog‘liq bo‘ladi.

В Узбекистане курс доллара 30 июля немного снизился
На финансовом рынке Узбекистана 30 июля наблюдается небольшое снижение курса американского доллара. Об этом сообщает One.uz.
Согласно аналитике экспертов, в этот день ожидается снижение стоимости иностранной валюты в среднем на 10–11 сумов. Эти изменения также отразились в курсах обмена валют, установленных коммерческими банками.
В настоящее время для населения и предпринимателей в различных банках существуют разные предложения по покупке и продаже долларов. Для граждан, намеренных продать валюту, наиболее выгодные курсы предлагаются рядом финансовых учреждений.
В частности, в Mikrokreditbank за один доллар установлена цена 12 050 сумов, а UniversalBank принимает доллары у клиентов по 12 045 сумов. Также курс продажи доллара на уровне 12 040 сумов зафиксирован в таких учреждениях, как Hayotbank, Invest Finance Bank и Национальный банк Узбекистана.
Эти показатели считаются самыми высокими ценами на рынке на текущий день. Для тех, кто хочет купить доллары, Tenge Bank предлагает наиболее выгодные условия, установив цену валюты на уровне 12 060 сумов.
В Xalq bank этот показатель составляет 12 070 сумов. Также в таких учреждениях, как Asia Alliance Bank, Asaka Bank и Turonbank, есть возможность приобрести доллары по 12 080 сумов.
Эти банки входят в число организаций, предлагающих клиентам относительно более низкие цены в процессе покупки. Следует особо отметить, что поскольку валютный рынок находится в постоянном движении, в течение дня курсы могут меняться в зависимости от спроса и предложения.
Поэтому перед проведением финансовых операций рекомендуется проверять точную и последнюю информацию на официальных веб-сайтах или мобильных приложениях коммерческих банков. Такие небольшие колебания на финансовом рынке обычно связаны с экономическими факторами и оборотом валюты на внутреннем рынке.