Markaziy bank dollarning so'mga nisbatan yangi qiymatini belgiladi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026-yil 3-avgust kunidan boshlab amal qiladigan xorijiy valyutalarning so‘mga nisbatan yangi qiymatlarini belgiladi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mazkur ma’lumotlarga ko‘ra, AQSH dollari kursi sezilarli darajada pasayib, 46,21 so‘mga arzonlashdi va bir dollar 11 960,18 so‘mni tashkil etdi. Shu bilan birga, yevro, rubl va yuan kabi valyutalar qiymatida ham pasayish kuzatilgan bo‘lsa, funt sterling va shveysariya franki kurslari biroz ko‘tarilgan.
Markaziy bank tomonidan e’lon qilingan yangi kurslar jadvalida asosiy xorijiy valyutalarning pasayish tendensiyasi yaqqol ko‘rinib turibdi. Xususan, yevro kursi 3,95 so‘mga pastlab, 13 761,38 so‘mga tushdi.
Rossiya rubli esa 0,02 so‘mga arzonlashib, 150,42 so‘m qiymatida qayd etildi. Xitoy yuani ham o‘z qiymatini yo‘qotib, 5,84 so‘mga pasayish bilan 1 771,54 so‘mga teng bo‘ldi.
Ushbu o‘zgarishlar tashqi savdo aylanmasi va valyuta bozoridagi talab hamda taklif asosida shakllangan. Ayrim valyutalarning qimmatlashishi Bozordagi umumiy pasayish fonida ba’zi xorijiy valyutalar o‘z pozitsiyasini mustahkamlaganini ko‘rish mumkin.
Funt sterling kursi 20,69 so‘mga oshib, 16 086,44 so‘mga yetdi. Yapon iyenasi ham biroz ko‘tarilib, 1,23 so‘mga qimmatlashdi va 74,75 so‘mni tashkil qildi.
Eng katta o‘sish Shveysariya frankida kuzatildi, ushbu valyuta 50,47 so‘mga qimmatlashib, 14 796,71 so‘m etib belgilandi. Belgilangan ushbu rasmiy kurslar O‘zbekiston hududida buxgalteriya hisobi, statistika hisobotlari va boshqa majburiy to‘lovlarni hisoblash, shuningdek, bojxona to‘lovlari uchun asos bo‘lib xizmat qiladi.
Markaziy bank valyutalarni ushbu narxlarda sotish yoki sotib olish majburiyatini olmagan holda, ichki valyuta bozoridagi holatni tartibga solib boradi. Tijorat banklarida valyuta ayirboshlash kurslari ushbu qiymatlardan farq qilishi mumkin.

Центральный банк Республики Узбекистан установил новые курсы иностранных валют к суму, вступающие в силу с 3 августа 2026 года. Об этом сообщает One.uz.
Согласно этим данным, курс доллара США значительно снизился, подешевев на 46,21 сума, и составил 11 960,18 сума за один доллар. При этом снижение наблюдалось и в стоимости таких валют, как евро, рубль и юань, в то время как курсы фунта стерлингов и швейцарского франка немного выросли.
В таблице новых курсов, объявленных Центральным банком, четко прослеживается тенденция к снижению основных иностранных валют. В частности, курс евро снизился на 3,95 сума и упал до 13 761,38 сума.
Российский рубль подешевел на 0,02 сума и был зафиксирован на уровне 150,42 сума. Китайский юань также потерял в стоимости, снизившись на 5,84 сума и составив 1 771,54 сума.
Эти изменения сформировались на основе внешнеторгового оборота, а также спроса и предложения на валютном рынке. Подорожание некоторых валют На фоне общего снижения на рынке можно отметить укрепление позиций некоторых иностранных валют.
Курс фунта стерлингов вырос на 20,69 сума и достиг 16 086,44 сума. Японская иена также немного поднялась, подорожав на 1,23 сума и составив 74,75 сума.
Наибольший рост был зафиксирован у швейцарского франка: эта валюта подорожала на 50,47 сума и была установлена на уровне 14 796,71 сума. Установленные официальные курсы служат основой для бухгалтерского учета, статистической отчетности и расчета других обязательных платежей, а также таможенных платежей на территории Узбекистана.
Центральный банк регулирует ситуацию на внутреннем валютном рынке, не принимая на себя обязательств по продаже или покупке валют по этим ценам. Курсы обмена валют в коммерческих банках могут отличаться от этих значений.