O‘zbekiston moliya bozorida AQSH dollarining rasmiy kursi navbatdagi o‘sishni ko‘rsatishi kutilmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Xususan, 7-avgust kuni amal qiladigan valyuta qiymati o‘rtacha 22–23 so‘mga ko‘tarilishi taxmin qilinmoqda. Ushbu ma’lumotlar bank sohasidagi manbalar va tahliliy kanallar tomonidan taqdim etildi.
Valyuta kursining bunday o‘zgarishi tijorat banklaridagi oldi-sotdi narxlariga ham bevosita ta’sir ko‘rsatib, mijozlar uchun yangi stavkalarning shakllanishiga sabab bo‘ladi. Tijorat banklaridagi joriy holat Bugungi kunda respublikamizdagi qator moliya muassasalari aholidan xorijiy valyutani sotib olish bo‘yicha turli ko‘rsatkichlarni taklif etmoqda.
Hozirgi vaqtda dollar sotib olish bo‘yicha eng yuqori va manfaatli kurslar Asia Alliance Bankda 11 885 so‘m etib belgilangan bo‘lsa, APEX BANK, Asakabank va Universalbank kabi tashkilotlarda ushbu ko‘rsatkich 11 880 so‘mni tashkil etmoqda. Bu ko‘rsatkichlar banklarning ichki siyosati va bozordagi talabdan kelib chiqib belgilanadi.
Shu bilan birga, fuqarolar tomonidan dollarni bank kassalaridan sotib olish narxlari ham biroz yuqorilagan. Ayni paytda Hayotbank va Saderat Bank Tashkent muassasalari dollarni 11 930 so‘mdan sotishni taklif qilmoqda.
Bu narxlar banklararo savdolardagi o‘zgarishlar fonida shakllangan bo‘lib, xaridorlar uchun eng maqbul variantlar qatoriga kiradi. Kurs o‘zgarishi va tavsiyalar Shuni alohida ta’kidlash joizki, kun davomida valyuta bozori faolligi sababli belgilangan kurslar o‘zgarishi mumkin.
Markaziy bank tomonidan o‘rnatiladigan rasmiy kurs bilan tijorat banklaridagi sotuv narxlari o‘rtasida doimiy farq mavjud bo‘ladi. Shu sababli, valyuta ayirboshlash operatsiyalarini amalga oshirishdan avval banklarning rasmiy veb-saytlari yoki mobil ilovalari orqali aniq ma’lumotlarni qayta tekshirib olish tavsiya etiladi.
Valyuta kursining barqarorligi yoki o‘zgarishi mamlakatdagi umumiy iqtisodiy holat, eksport va import hajmi hamda tashqi omillar bilan chambarchas bog‘liqdir. Mutaxassislar mablag‘larni konvertatsiya qilishda banklar taklif etayotgan imtiyozli kurslar va komissiya to‘lovlariga ham e’tibor qaratishni maslahat berishadi.

Ожидается, что официальный курс доллара США на финансовом рынке Узбекистана покажет очередной рост. Об этом сообщает One.uz.
В частности, предполагается, что стоимость валюты, действующая 7 августа, увеличится в среднем на 22–23 сума. Эта информация была предоставлена источниками в банковской сфере и аналитическими каналами.
Такое изменение валютного курса также напрямую повлияет на цены покупки и продажи в коммерческих банках, что приведет к формированию новых ставок для клиентов. Текущая ситуация в коммерческих банках В настоящее время ряд финансовых учреждений нашей республики предлагает населению различные показатели по покупке иностранной валюты.
В настоящее время самые высокие и выгодные курсы покупки доллара установлены в Asia Alliance Bank на уровне 11 885 сумов, а в таких организациях, как APEX BANK, Asakabank и Universalbank, этот показатель составляет 11 880 сумов. Эти показатели определяются исходя из внутренней политики банков и спроса на рынке.
В то же время цены на покупку долларов в кассах банков гражданами также немного выросли. В настоящее время учреждения Hayotbank и Saderat Bank Tashkent предлагают продавать доллары по цене 11 930 сумов.
Эти цены сформировались на фоне изменений в межбанковских сделках и входят в число наиболее приемлемых вариантов для покупателей. Изменение курса и рекомендации Следует особо отметить, что установленные курсы могут меняться в течение дня из-за активности на валютном рынке.
Всегда будет существовать разница между официальным курсом, устанавливаемым Центральным банком, и ценами продажи в коммерческих банках. Поэтому рекомендуется перед проведением операций обмена валюты повторно проверять точную информацию на официальных веб-сайтах банков или через мобильные приложения.
Стабильность или изменение валютного курса тесно связано с общим экономическим положением в стране, объемами экспорта и импорта, а также внешними факторами. Эксперты советуют обращать внимание на льготные курсы и комиссионные платежи, предлагаемые банками при конвертации средств.