O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev oliy ta’lim muassasalariga qabul qilish bo‘yicha davlat buyurtmasining yangi parametrlari tasdiqladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu qaror bilan bakalavr va magistratura mutaxassisliklari uchun grantlar soni yaqqol oshirilmoqda. Bu o‘zgarishlar kelgusi to‘rt o‘quv yilini qamrab oladi.
2025/2026 o‘quv yilidan boshlab bakalavrlar uchun grantlar soni 35 ming 500 dan oshadi, magistrantlar uchun esa deyarli 10 mingta grant ajratiladi. Keyingi yillarda grantlar soni bosqichma-bosqich ko‘paytiriladi, bu esa abituriyentlar uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.
Davlat rahbarining farmoniga muvofiq, 2025/2026 o‘quv yili hamda undan keyingi uch yil uchun davlat buyurtmasining asosiy ko‘rsatkichlari quyidagicha belgilandi. Bakalavrlarning kunduzgi ta’lim shakli uchun grantlar soni 2025/2026 yilda 35 500 ta, 2026/2027 yilda 36 023 ta, 2027/2028 yilda 36 460 ta va 2028/2029 yilda 36 761 taga yetkaziladi.
Magistratura yo‘nalishlarida esa grantlar soni 2025/2026 yilda 9 922 ta, 2026/2027 yilda 10 191 ta, 2027/2028 yilda 10 477 ta va 2028/2029 yilda 10 784 taga ko‘paytiriladi. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi davlat komissiyasiga qo‘shimcha grantlar taqsimoti bo‘yicha takliflar ham taqdim etadi.
Xususan, 1 320 davlat granti xorijdagi oliy ta’lim muassasalari va ularning filiallari hamda respublika hududida faoliyat yuritayotgan nodavlat oliy ta’lim muassasalarida o‘qish uchun ajratiladi. Shuningdek, chet elda yashayotgan vatandoshlar uchun davlat oliy ta’lim muassasalarida o‘qish imkoniyatini yaratish maqsadida 30 ta davlat granti ajratilishi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi bilan hamkorlikda ayollar uchun maxsus 4 mingta davlat granti taqsimlanadi. Ushbu chora-tadbirlar mamlakatimizda ta’lim sifatini oshirish va yoshlarning bilim olish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.
Davlat tomonidan taqdim etilayotgan grantlar sonining ko‘payishi oliy ta’lim tizimida raqobatni kuchaytirib, malakali kadrlar tayyorlashga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Мирзиёев увеличил количество грантов в высшем образовании
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев утвердил новые параметры государственного заказа на прием в высшие учебные заведения. Об этом сообщает Upl.uz.
С данным решением количество грантов для бакалавров и магистров значительно увеличивается. Эти изменения охватывают следующие четыре учебных года.
С 2025/2026 учебного года количество грантов для бакалавров превысит 35 тысяч 500, а для магистров будет выделено почти 10 тысяч грантов. В последующие годы количество грантов будет постепенно увеличиваться, что создаст дополнительные возможности для абитуриентов.
Согласно указу главы государства, основные показатели государственного заказа на 2025/2026 учебный год и следующие три года определены следующим образом. Количество грантов для бакалавров на дневной форме обучения в 2025/2026 году составит 35 500, в 2026/2027 году — 36 023, в 2027/2028 году — 36 460 и в 2028/2029 году — 36 761.
В магистратуре количество грантов составит 9 922 в 2025/2026 году, 10 191 в 2026/2027 году, 10 477 в 2027/2028 году и 10 784 в 2028/2029 году. Министерство высшего и среднего специального образования также представит предложения по распределению дополнительных грантов в государственную комиссию.
В частности, 1 320 государственных грантов будет выделено для обучения в зарубежных высших учебных заведениях и их филиалах, а также в частных высших учебных заведениях, действующих на территории республики. Кроме того, предусмотрено выделение 30 государственных грантов для создания возможностей для обучения соотечественников, проживающих за границей, в государственных высших учебных заведениях.
Кроме того, в сотрудничестве с Комитетом по делам женщин и семьи будет распределено 4 тысячи специальных государственных грантов для женщин. Эти меры будут способствовать повышению качества образования в нашей стране и расширению возможностей для молодежи в получении знаний.
Увеличение количества грантов, предоставляемых государством, положительно скажется на усилении конкуренции в системе высшего образования и подготовке квалифицированных кадров.