Kichik korxonalar qurilishda 7,7 foiz o‘sdi
O‘zbekiston qurilish sohasida kichik korxonalar va mikrofirmalar muhim ahamiyatga ega. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga asoslanib aytish mumkin. 2025 yilning yanvaridan mayigacha bo‘lgan davrda ushbu kichik biznes subyektlari tomonidan jami 46,9 trillion so‘mlik qurilish ishlari bajarildi.
Bu ko‘rsatkich 2024 yilning mos davri bilan solishtirganda 7,7 foizga oshgan. Qurilish ishlarining umumiy hajmidagi ulushlar yil boshidan may oyigacha bo‘lgan davrda quyidagicha taqsimlangan: 2024 yilda 52,6 foiz, 2025 yilda esa 51,2 foizni tashkil etdi.
Ushbu ma’lumotlar kichik korxonalar va mikrofirmalarning qurilish sohasidagi o‘rni va rivojlanishini aniq ko‘rsatadi. Shuningdek, ularning iqtisodiyotdagi ahamiyati va raqobatbardoshligini oshirish uchun qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rish zarurligini ta’kidlaydi.

Малый бизнес в строительстве увеличился на 7,7 процента
В Узбекистане малые предприятия и микро фирмы играют важную роль в строительной отрасли. Об этом сообщает Upl.uz.
На основании данных Государственного комитета статистики Республики Узбекистан можно сказать, что в период с января по май 2025 года малые бизнес-субъекты выполнили строительные работы на общую сумму 46,9 триллиона сумов.
Этот показатель увеличился на 7,7 процента по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Доля строительных работ в общем объеме распределилась следующим образом в период с начала года до мая: в 2024 году составила 52,6 процента, а в 2025 году — 51,2 процента.
Эти данные четко показывают место и развитие малых предприятий и микро фирм в строительной отрасли. Также подчеркивается необходимость принятия дополнительных мер для повышения их значимости и конкурентоспособности в экономике.
Поддержка деятельности малых бизнес-субъектов будет способствовать устойчивому развитию строительной отрасли