Kamchatkada 7,2 magnitudali zilzila yuz berdi
2024 yil 20 iyul, yakshanba kuni Rossiya Federatsiyasining Kamchatka mintaqasida kuchli zilzila yuz berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, zilzilaning magnitudasi 7,2 ni tashkil etdi. Zilzila markazi Tinch okeani sohilida joylashgan bo‘lib, bu tsunami xavfi yuzaga kelishiga sabab bo‘ldi.
Vladivostokdagi O‘zbekiston Respublikasi Bosh konsuli Yusup Kabuljanov rasmiy bayonot bilan chiqdi. U mintaqada bo‘lgan o‘zbekistonliklar orasida jabrlanganlar yo‘qligini ma’lum qildi.
Rossiya hukumatidan ham olingan ma’lumotlarda mahalliy aholi orasida halokat va jiddiy zararlanishlar qayd etilmagani bildirildi. Darhaqiqat, bevosita xavf mavjud bo‘lmasa-da, Rossiya Favqulodda vaziyatlar vazirligi aholiga ogohlantirish berdi.
Ular sohil yaqinida bo‘lishdan saqlanish va zarur bo‘lsa, yuqori joylarga ko‘chish tavsiya qilindi. Tsunami xavfi kam baholangan bo‘lsa-da, suv sathining biroz ko‘tarilishi kutilmoqda.
Masalan, Nikolskoye qishlog‘ida to‘lqin balandligi 0,29 metr, Ust-Kamchatskda esa 0,19 metrga yetishi mumkinligi aytildi. Shu bilan birga, O‘zbekiston Bosh konsulxonasi o‘z fuqarolarini tinchlikni saqlashga chaqirdi, vahimaga tushmaslik va mahalliy favqulodda xizmatlarning ko‘rsatmalariga qat’iy rioya qilishni tavsiya qildi.
Favqulodda vaziyatlarda konsullik yordam ko‘rsatishi uchun aloqa telefonlari taqdim etildi: +7(423) 260-48-00 va +7(902) 078-70-07. Hozirda mintaqadagi vaziyat barqarorlashmoqda.
Kamchatka mintaqasi Tinch okeani vulqon halqasi hududida joylashgan bo‘lib, dunyodagi zilzilalarning taxminan 90 foizi va faol vulqonlarning 75 foizidan ortig‘i aynan shu zonada sodir bo‘ladi.

На Камчатке произошло землетрясение магнитудой 7,2
20 июля 2024 года, в воскресенье, в Камчатском крае Российской Федерации произошло сильное землетрясение. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно официальным данным, магнитуда землетрясения составила 7,2. Эпицентр землетрясения находился на побережье Тихого океана, что вызвало угрозу цунами.
Консул Республики Узбекистан в Владивостоке Юсуп Кабулджанов выступил с официальным заявлением. Он сообщил, что среди узбекских граждан, находившихся в регионе, нет пострадавших.
Также в информации от правительства России сообщается, что среди местного населения не зафиксировано катастроф и серьезных повреждений. Действительно, хотя непосредственной угрозы нет, Министерство по чрезвычайным ситуациям России дало предупреждение населению.
Им рекомендовали избегать нахождения вблизи побережья и, если необходимо, перемещаться на возвышенные места. Хотя угроза цунами была оценена как низкая, ожидается небольшое повышение уровня воды.
Например, в селе Никольское высота волн может достигнуть 0,29 метра, а в Уст-Камчатске — 0,19 метра. В то же время консульство Узбекистана призвало своих граждан сохранять спокойствие, не поддаваться панике и строго следовать указаниям местных служб чрезвычайных ситуаций.
Для оказания консульской помощи в чрезвычайных ситуациях предоставлены контактные телефоны: +7(423) 260-48-00 и +7(902) 078-70-07. В настоящее время ситуация в регионе стабилизируется.
Камчатский край расположен в зоне Тихоокеанского огненного кольца, где происходит примерно 90% землетрясений в мире и более 75% активных вулканов.