2025 yilning birinchi yarmida O‘zbekistonda demografik vaziyat tahlili ko‘rsatdiki, nikohlar soni kamayishi fonida ajrimlar soni sezilarli darajada oshgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasining ma’lumotlaridan ma’lum bo‘ldi. Joriy yil yanvar oyidan iyun oyigacha respublika bo‘yicha jami 23,3 ming ta ajrim qayd etildi.
O‘tgan yilning shu davriga nisbatan ajrimlar soni 0,8 mingga oshgan. E’tiborlisi, ajrimlarning ko‘pchiligi shahar hududlarida yuz bergan bo‘lib, ularning soni 14,1 mingni tashkil etdi, bu umumiy ajrimlarning 60,6 foizini tashkil etadi.
Qishloq joylarida esa 9,2 ming ta ajrim ro‘yxatga olingan, bu esa 39,4 foizga teng. Hududlar kesimida ajrimlar bo‘yicha yetakchi o‘rinlarni Toshkent shahri 1,5 ming, Toshkent viloyati 1,2 ming va Farg‘ona viloyati 1,2 ming holat bilan egalladi.
Eng kam ajrimlar Navoiy viloyatida — 310 ta qayd etildi. Shu bilan birga, ajrimlar sonining oshishiga qaramay, 2025 yilning birinchi yarmida yangi nikohlar soni 2,1 mingga kamayib, 95,3 mingni tashkil etdi.
Solishtirish uchun, 2024 yilning shu davrida 97,4 ming nikoh qayd qilingan edi. Yangi nikohlarning 48,7 mingtasi, ya’ni 51,1 foizi shaharlarda, 46,6 mingtasi yoki 48,9 foizi esa qishloq joylarida ro‘yxatga olingan.

В 2025 году количество разводов увеличилось, а браков стало меньше
В первом полугодии 2025 года анализ демографической ситуации в Узбекистане показал, что на фоне снижения числа браков количество разводов значительно увеличилось. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта информация была предоставлена Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. С января по июнь текущего года по республике было зарегистрировано всего 23,3 тысячи разводов.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество разводов увеличилось на 0,8 тысячи. Примечательно, что большинство разводов произошло в городских районах, их количество составило 14,1 тысячи, что составляет 60,6 процента от общего числа разводов.
В сельских местностях было зарегистрировано 9,2 тысячи разводов, что составляет 39,4 процента. По регионам лидирующие позиции по количеству разводов занимают город Ташкент — 1,5 тысячи, Ташкентская область — 1,2 тысячи и Ферганская область — 1,2 тысячи случаев.
Наименьшее количество разводов было зарегистрировано в Навоийской области — 310 случаев. При этом, несмотря на увеличение числа разводов, в первом полугодии 2025 года количество новых браков уменьшилось на 2,1 тысячи и составило 95,3 тысячи.
Для сравнения, в аналогичном периоде 2024 года было зарегистрировано 97,4 тысячи браков. Из новых браков 48,7 тысячи, то есть 51,1 процента, зарегистрированы в городах, а 46,6 тысячи или 48,9 процента — в сельских местностях.