BAA O‘zbek haydovchilik guvohnomasini tan oldi
Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) O‘zbekiston fuqarolari uchun haydovchilik qoidalarini sezilarli darajada yengillashtirdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
BAA Ichki ishlar vazirligi rasmiy ravishda O‘zbekistonni haydovchilik guvohnomalari BAA hududida amal qiladigan mamlakatlar ro‘yxatiga kiritdi. Bu shuni anglatadiki, O‘zbekistonlik sayyohlar va doimiy yashovchilar endi xalqaro haydovchilik guvohnomasini olishlari yoki qo‘shimcha imtihonlardan o‘tishlari shart emas.
Agar O‘zbekiston fuqarosi BAAda sayyohlik vizasi bilan bo‘lsa, u faqat o‘zining amal qiluvchi milliy haydovchilik guvohnomasini taqdim etgan holda qonuniy ravishda avtomobil yoki mototsikl boshqarishi mumkin. Qo‘shimcha ruxsatnomalar, hujjatlar yoki testlar talab qilinmaydi, faqat guvohnomaning amal qilish muddati tugamagan bo‘lishi lozim.
Doimiy yoki vaqtincha yashash, masalan, ishlash yoki o‘qish maqsadida BAAga ko‘chib kelishni rejalashtirayotgan fuqarolar uchun o‘zbek haydovchilik guvohnomasini mahalliy guvohnomaga almashtirish imkoniyati mavjud. Buning uchun rezidentlik vizasi talab qilinadi va standart tartib bajarilishi zarur.
Ushbu tartibga quyidagilar kiradi: o‘zbek haydovchilik guvohnomasining tarjimasi va tasdiqlanishi, tibbiy ko‘rik, shu jumladan ko‘z tekshiruvi, shuningdek davlat bojlari sifatida 600 dirham (taxminan 1,8 million so‘m) to‘lash. Almashtirish jarayoni qulay tarzda, BAA Ichki ishlar vazirligi onlayn platformasi orqali masofadan turib amalga oshirilishi mumkin.
Foydalanuvchi kerakli hujjatlarni yuklab, ariza to‘ldiradi va tekshiruvdan so‘ng yangi haydovchilik guvohnomasini elektron shaklda yoki yetkazib berish orqali oladi. O‘zbek haydovchilik guvohnomalarining tan olinishi O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga katta hissa qo‘shadi.
Bu nafaqat minglab sayyohlar, talabalar va mutaxassislar uchun qulaylik yaratadi, balki ikki tomonlama hamkorlikning kengayishidan dalolat beradi. Shuni ta’kidlash lozimki, ko‘plab mamlakatlarda milliy haydovchilik guvohnomalari, ayniqsa lotin alifbosidagi transliteratsiya bo‘lmasa, qonuniy kuchga ega emas.
Bundan tashqari, ko‘pgina avtomobil ijarasi va karshiring kompaniyalari aynan xalqaro hujjat talab qiladi, ayniqsa o‘rta va biznes sinfidagi avtomobillarni ijaraga olganda.

ОАЭ признала узбекские водительские права
Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) значительно упростили правила вождения для граждан Узбекистана. Об этом сообщает Upl.uz.
Министерство внутренних дел ОАЭ официально включило Узбекистан в список стран, чьи водительские удостоверения действуют на территории ОАЭ. Это означает, что узбекские туристы и постоянные жители теперь не обязаны получать международное водительское удостоверение или проходить дополнительные экзамены.
Если гражданин Узбекистана находится в ОАЭ с туристической визой, он может легально управлять автомобилем или мотоциклом, предоставив только свое действующее национальное водительское удостоверение. Дополнительные разрешения, документы или тесты не требуются, только удостоверение должно быть действительным.
Для граждан, планирующих переезд в ОАЭ на постоянное или временное место жительства, например, для работы или учебы, существует возможность обмена узбекского водительского удостоверения на местное. Для этого требуется виза резидента и необходимо пройти стандартную процедуру.
В эту процедуру входит: перевод и заверение узбекского водительского удостоверения, медицинское обследование, включая проверку зрения, а также уплата государственных сборов в размере 600 дирхамов (примерно 1,8 миллиона сумов). Процесс обмена можно удобно осуществить удаленно через онлайн-платформу Министерства внутренних дел ОАЭ.
Пользователь загружает необходимые документы, заполняет заявку и после проверки получает новое водительское удостоверение в электронном виде или через доставку. Признание узбекских водительских удостоверений вносит большой вклад в укрепление связей между Узбекистаном и ОАЭ.
Это не только создает удобства для тысяч туристов, студентов и специалистов, но и свидетельствует о расширении двустороннего сотрудничества. Следует отметить, что во многих странах национальные водительские удостоверения, особенно если нет транслитерации на латинском алфавите, не имеют юридической силы.
Кроме того, многие компании по аренде автомобилей и каршерингу требуют именно международный документ, особенно при аренде автомобилей среднего и бизнес-класса.