O‘zbekistonda Qirg‘izistondan zilzila his qilindi
Bugun, 25 iyul kuni soat 02:40 da O‘zbekistonning ayrim hududlarida yer osti silkinishlari kuzatildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Favqulodda vaziyatlar vazirligiga qarashli Respublika seysmik prognoz markazi ma’lumotlariga ko‘ra, zilzila manbai Qirg‘iziston hududida joylashgan. Zilzila magnitudasi 3,6 ball bo‘lib, uning episentri Jalolobod shahrida aniqlangan.
Zilzila markazining chuqurligi 15 kilometrni tashkil etdi va episentrda silkinish kuchi 3 ballga baholandi. O‘zbekiston poytaxti Toshkentdan zilzila episentriga bo‘lgan masofa janubi-sharq yo‘nalishida 284 kilometrni tashkil etadi.
O‘zbekistondagi yer osti silkinishlari kuchi hududlar bo‘yicha quyidagicha qayd etildi: Paxtaobod tumanida 2-3 ball, Izboskan tumanida 2 ball, Andijon tumanida 2 ball va Jalakuduk tumanida 2 ball. Ushbu ma’lumotlar aholi va tegishli tashkilotlarga yetkazildi, shuningdek, favqulodda vaziyatlarga tayyor turish tavsiya qilinmoqda.

В Узбекистане почувствовали землетрясение из Кыргызстана
Сегодня, 25 июля, в 02:40 в некоторых районах Узбекистана были зафиксированы подземные толчки. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно данным Республиканского сейсмического прогностического центра, который подчинен Министерству по чрезвычайным ситуациям, эпицентр землетрясения находится на территории Кыргызстана. Магнитуда землетрясения составила 3,6 балла, а эпицентр был определен в городе Джалалабад.
Глубина эпицентра составила 15 километров, а сила толчков в эпицентре оценивалась в 3 балла. Расстояние от столицы Узбекистана Ташкента до эпицентра землетрясения составляет 284 километра на юго-восток.
Сила подземных толчков в Узбекистане была зафиксирована по регионам следующим образом: в районе Пахтаабад 2-3 балла, в районе Избоскан 2 балла, в районе Андижан 2 балла и в районе Джалакудук 2 балла. Эти данные были доведены до населения и соответствующих организаций, а также рекомендуется быть готовыми к чрезвычайным ситуациям.