Videoselektor yig‘ilishida mansabdor xodim ishi bekor qilindi
Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, videoselektor yig‘ilishi vaqtida yuzaga kelgan holat bo‘yicha tekshiruv o‘tkazildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda vazirlikning videoselektor yig‘ilishidan olingan surat tarqaldi. Yig‘ilish jarayonida bir nafar mansabdor shaxs shaxsiy kompyuteridagi veb-kamerani o‘chirishni unutib, jonli efirda xodimni tizzasiga olib o‘tirib, uni quchoqlagani ko‘rindi.
Ushbu holat yuzasidan ichki surishtiruv olib borildi va tegishli xodimlar bilan mehnat shartnomalari bekor qilindi. Ta’kidlanishicha, videoselektor yig‘ilishida ishtirok etgan erkak shaxs 2023 yil dekabrdan beri Kattaqurg‘on tuman bandlik va kambag‘allikni qisqartirish bo‘limining bir bo‘lim rahbari lavozimida ishlagan.
Ushbu holat yuzasidan vazirlik tomonidan zarur choralar ko‘rildi va bunday nojo‘ya vaziyatlarning oldini olish uchun qo‘shimcha nazorat joriy etildi. Bandlikni ta’minlash va kambag‘allikni kamaytirish sohasida o‘tkazilayotgan yig‘ilishlar va faoliyatlar shaffof va qonuniy bo‘lishi muhim hisoblanadi.

На собрании видеоселектора работа должностного лица была отменена
По сообщению пресс-службы Министерства занятости и сокращения бедности, была проведена проверка по случаю, возникшему во время видеоселекторного совещания. Об этом сообщает Upl.uz.
В социальных сетях распространилась фотография с видеоселекторного совещания министерства. В процессе совещания один из должностных лиц забыл выключить веб-камеру на своем персональном компьютере и был замечен в прямом эфире, обнимая сотрудника, сидя у него на коленях.
По данному случаю было проведено внутреннее расследование, и трудовые договоры с соответствующими сотрудниками были расторгнуты. Уточняется, что мужчина, участвовавший в видеоселекторном совещании, работал с декабря 2023 года на должности руководителя одного из отделов отдела занятости и сокращения бедности Катакирганского района.
По данному случаю министерством были приняты необходимые меры, и для предотвращения подобных нежелательных ситуаций введен дополнительный контроль. Важно, чтобы проводимые совещания и мероприятия в области обеспечения занятости и сокращения бедности были прозрачными и законными.