Andijonda 13,8 mlrd so‘mlik gaz o‘g‘irlandi
Bosh prokuratura matbuot xizmati tomonidan katta miqdorda tabiiy gaz o‘g‘irligi aniqlangani haqida ma’lum qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari va gaz ta’minoti tashkiloti vakillari bilan hamkorlikda Andijon viloyati, Oltinkul tumani hududida joylashgan “O.G.O” MChJga qarashli avtomobil gaz to‘ldirish kompressor stansiyasida tekshiruv o‘tkazildi. Tekshiruv natijasida ushbu AGNKS mas’ul shaxslari o‘lchov asboblariga tashqi ta’sir ko‘rsatib, tabiiy gaz sarfini kamaytirib ko‘rsatgani aniqlandi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, yetkazilgan zarar miqdori 13,8 milliard so‘mni tashkil etadi. Mazkur holat yuzasidan tergovga qadar tekshiruv olib borilmoqda.
Jinoyatchilarga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi, 4-qismi bo‘yicha jinoiy javobgarlik qo‘yilishi mumkin, bu esa 15 yilgacha ozodlikdan mahrum etilish jazosi bilan yakunlanishi mumkin. Ushbu holat qonun oldida jiddiy javobgarlikni talab etadi.

В Андижане было украдено газа на сумму 13,8 млрд сумов
Пресс-служба Генеральной прокуратуры сообщила о выявлении крупной кражи природного газа. Об этом сообщает Upl.uz.
Совместно с сотрудниками правоохранительных органов и представителями газоснабжающей организации была проведена проверка на автомобильной газонаполнительной компрессорной станции, принадлежащей ООО "О.Г.О", расположенной на территории Олтункульского района Андижанской области. В результате проверки было установлено, что ответственные лица данной АГНКС воздействовали на измерительные приборы, уменьшая показания расхода природного газа.
По предварительным расчетам, сумма причиненного ущерба составляет 13,8 миллиарда сумов. В связи с данным случаем проводится проверка до начала следствия.
На преступников может быть наложена уголовная ответственность по статье 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, часть 4, что может привести к лишению свободы на срок до 15 лет. Данный случай требует серьезной ответственности перед законом.