O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi 2025 yil yanvar oyidan iyun oyigacha bo‘lgan davrda o‘rtacha oylik ish haqi bo‘yicha ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatda oylik o‘rtacha ish haqi 5,9 million so‘mdan oshgan sohalar mavjudligi aniqlandi. Eng yuqori daromadga ega soha moliya sohasi bo‘lib, unga bank ishi, sug‘urta, lizing, kreditlash va vositachilik xizmatlari kiradi.
Ushbu sohada faoliyat yurituvchi mutaxassislarning o‘rtacha oylik daromadi 16,2 million so‘mni tashkil etadi. Ularni axborot-kommunikatsiya sohasi mutaxassislari ta’qib qilmoqda, bu sohada o‘rtacha ish haqi 14,7 million so‘m atrofida.
Bundan tashqari, boshqa sohalardagi oylik ish haqlari quyidagicha: tashish va saqlash sohasida 9 million so‘m, sanoat sohasida 7,1 million so‘m, savdo sohasida 6,7 million so‘m, qurilishda 5,8 million so‘m, san’at, ko‘ngilochar va dam olish sohasida 5 million so‘m, turizm va ovqatlanish xizmatlarida 4,5 million so‘m, ta’lim sohasida 4,1 million so‘m, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy xizmatlarda esa 3,6 million so‘m miqdorida. Shu bilan birga, yuqori texnologiyalar va moliya sohalarida ish haqlari ancha yuqori bo‘lsa-da, ta’lim va sog‘liqni saqlash kabi ijtimoiy sohalarda ish haqi darajasi hali ham pastroq ekanligi kuzatilmoqda.
Bu holat mamlakatda ijtimoiy sohalarni rivojlantirish va ish haqlarini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rish zaruratini ko‘rsatmoqda.

Заработная плата в области финансов и ИТ на высоком уровне
Государственный комитет статистики Республики Узбекистан опубликовал данные о среднемесячной заработной плате за период с января по июнь 2025 года. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно этим данным, в стране выявлены сферы, где среднемесячная заработная плата превышает 5,9 миллиона сумов. Наивысший доход имеет финансовая сфера, в которую входят банковское дело, страхование, лизинг, кредитование и посреднические услуги.
Среднемесячный доход специалистов, работающих в этой сфере, составляет 16,2 миллиона сумов. За ними следуют специалисты в области информационно-коммуникационных технологий, где среднемесячная заработная плата составляет около 14,7 миллиона сумов.
Кроме того, заработные платы в других сферах следующие: в сфере транспортировки и хранения – 9 миллионов сумов, в промышленности – 7,1 миллиона сумов, в торговле – 6,7 миллиона сумов, в строительстве – 5,8 миллиона сумов, в искусстве, развлечениях и отдыхе – 5 миллионов сумов, в туризме и общественном питании – 4,5 миллиона сумов, в образовании – 4,1 миллиона сумов, в здравоохранении и социальных услугах – 3,6 миллиона сумов. При этом, несмотря на то что заработные платы в высоких технологиях и финансовых сферах значительно выше, уровень заработной платы в социальных сферах, таких как образование и здравоохранение, все еще остается низким.
Эта ситуация показывает необходимость принятия дополнительных мер по развитию социальных сфер и повышению заработных плат в стране.