Toshkentda uch kishining o‘limiga sud hukmi e’lon qilindi
Toshkent shahrida rossiyalik jurnalist Inessa Papernoy, uning hamrohi Maksim Radchenko hamda o‘zbekistonlik fuqaro Hushnud Udekovning vafoti bilan bog‘liq jiddiy jinoyat ishi bo‘yicha sud hukmi e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
O‘tgan yilning oktabr oyida Karaman Palace mehmonxonasida yuz bergan ushbu fojia uch kishining hayotiga zomin bo‘ldi. O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining tegishli moddalariga asosan olib borilgan sud jarayonida asosiy ayblanuvchi sakkiz yil muddatga qamoq jazosi bilan jazolandi.
Sud-tibbiy ekspertiza natijalariga ko‘ra, o‘limga karbon oksidi va vodorod sulfidi gazlariga keskin zaharlanish sabab bo‘lgan. Keyingi texnik ekspertiza esa mehmonxonadagi isitish uskunalari eskirib, o‘z xizmat muddatini oshirib yuborganini aniqladi.
Bu holat xavfli gazlarning tarqalishiga olib kelgan. Jinoyat ishida mehmonxona egasi, ikki isitish uskunalari sotuvchisi hamda ularni noto‘g‘ri o‘rnatgan santexnik ushlab qolinib, ularga nisbatan jazo choralari qo‘llanildi.
Yakksaray tumani sudining jinoyat ishlari bo‘yicha qaroriga ko‘ra, mehmonxona egasi A. X.
xavfsizlik talablariga javob bermaydigan mahsulotlarni ishlab chiqarish, saqlash, tashish yoki sotish hamda o‘z hokimiyatini suiiste’mol qilish jinoyatlari bo‘yicha aybdor deb topildi. U sakkiz yil va bir oy muddatga ozodlikdan mahrum qilindi.
Isitish uskunalari sotuvchilari Z. J.
va A. Y., shuningdek, santexnik N.
K. esa o‘z hokimiyatini suiiste’mol qilish bo‘yicha aybdor deb topilib, har biri uch yil muddatga ozodlikdan mahrum etildi.

В Ташкенте вынесен судебный приговор по делу о смерти трех человек
В Ташкенте вынесен приговор по делу о серьезном преступлении, связанном со смертью российской журналистки Инессы Паперной, ее спутника Максима Радченко и гражданина Узбекистана Хушнуда Удекова. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта трагедия, произошедшая в октябре прошлого года в гостинице Karaman Palace, унесла жизни трех человек. В ходе судебного процесса, проведенного в соответствии с соответствующими статьями Уголовного кодекса Республики Узбекистан, главный обвиняемый был приговорен к восьми годам лишения свободы.
Согласно результатам судебно-медицинской экспертизы, причиной смерти стало острое отравление угарным газом и сероводородом. Последующая техническая экспертиза установила, что отопительное оборудование в гостинице устарело и превышало свой срок службы.
Это привело к распространению опасных газов. В рамках уголовного дела были задержаны владелец гостиницы, два продавца отопительного оборудования и сантехник, неправильно установивший оборудование, и к ним были применены меры наказания.
Согласно решению суда Яккасарайского района по уголовным делам, владелец гостиницы А. Х. был признан виновным в производстве, хранении, транспортировке или продаже продукции, не соответствующей требованиям безопасности, а также в злоупотреблении своим полномочиями. Он был лишен свободы на восемь лет и один месяц.
Продавцы отопительного оборудования З. Ж. и А. Y., а также сантехник Н. К. были признаны виновными в злоупотреблении своими полномочиями и каждый из них был лишен свободы на три года.