Abituriyentlar 25 iyuldan oliy ta’lim tanlaydi
2025 yilda test sinovlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan abituriyentlar uchun muhim davr boshlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
25 iyuldan 8 avgustgacha ular oliy ta’lim muassasalari va ta’lim yo‘nalishlarini tanlashlari kerak bo‘ladi. Bu jarayon uchun jami 15 kun ajratilgan.
Tanlov qilish uchun abituriyentlar my.uzbmb.uz saytiga kirib, maxsus platformada ro‘yxatdan o‘tishlari lozim. Ro‘yxatdan o‘tganidan so‘ng “Oliy va kasb-hunar ta’lim muassasalariga qabul” bo‘limiga o‘tib, keyingi bosqichda “Universitet tanlovi” bo‘limidan foydalanadilar.
Tanlov jarayoni quyidagicha tashkil etilgan. Avvalo, abituriyent o‘z ustuvor yo‘nalishlarini belgilaydi va zarur bo‘lsa, maqsadli qabulda ishtirok etishini tasdiqlaydi.
So‘ngra, topshirilgan fanlar ro‘yxati va tanlangan o‘quv tili asosida beshta oliy ta’lim muassasasi va yo‘nalishni tanlash imkoniyati beriladi. Yo‘nalishlar bir yoki bir nechta universitetlarda bo‘lishi mumkin, shuningdek, o‘quv shakli ko‘rsatilishi zarur.
Tanlovni yakuniy tasdiqlash uchun abituriyent tomonidan ko‘rsatilgan telefon raqamiga SMS-xabar yuboriladi. SMS orqali tasdiqlangach, tizim avtomatik tarzda ro‘yxatga olish varaqasini shakllantiradi.
Shuni ta’kidlash kerakki, abituriyentlar tanlovni belgilangan muddat tugaguncha o‘zgartirish huquqiga ega. O‘zgartirishlar kiritilgach, yangilangan ro‘yxatga olish varaqasini qayta yuklash talab etiladi.

Абитуриенты выбирают высшее образование с 25 июля
В 2025 году для абитуриентов, успешно прошедших тестовые испытания, начался важный период. Об этом сообщает Upl.uz.
С 25 июля по 8 августа им необходимо будет выбрать высшие учебные заведения и направления обучения. На этот процесс отведено всего 15 дней.
Для выбора абитуриенты должны зайти на сайт my.uzbmb.uz и зарегистрироваться на специальной платформе. После регистрации они переходят в раздел "Прием в высшие и профессиональные учебные заведения" и на следующем этапе используют раздел "Выбор университета".
Процесс выбора организован следующим образом. Прежде всего, абитуриент определяет свои приоритетные направления и, если необходимо, подтверждает участие в целевом приеме.
Затем предоставляется возможность выбрать пять высших учебных заведений и направлений на основе списка сданных предметов и выбранного языка обучения. Направления могут быть в одном или нескольких университетах, а также необходимо указать форму обучения.
Для окончательного подтверждения выбора на указанный абитуриентом номер телефона будет отправлено SMS-сообщение. После подтверждения по SMS система автоматически формирует лист регистрации.
Следует отметить, что абитуриенты имеют право изменить выбор до истечения установленного срока. После внесения изменений требуется повторная загрузка обновленного листа регистрации.