Toshkentda favqulodda vaziyat mashg‘uloti boshlanadi
Toshkent shahridagi xalqaro biznes markazi hududida O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi tomonidan rejalashtirilgan taktik-maxsus o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkaziladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda bugun vazirlik matbuot xizmati jamoatchilikka ma’lum qildi. Mashg‘ulotlar ertalab soat 07:00 dan 08:30 gacha davom etadi.
Mashg‘ulotlar joyi sifatida Shayxontohur tumani, Batir Zokirov ko‘chasi, 5-7 uy manzili bo‘yicha joylashgan baland mehmonxona binosi tanlandi. Ushbu obyekt tanlanganligi uning murakkabligi va shahar infratuzilmasi uchun muhimligi bilan bog‘liq bo‘lib, favqulodda xizmatlardan yuqori darajadagi tayyorgarlik va muvofiqlashtirishni talab etadi.
Mashg‘ulotlar davomida real sharoitlarga yaqinlashtirilgan vaziyatlar, jumladan evakuatsiya va boshqa tezkor xizmatlar bilan hamkorlik sinovdan o‘tkaziladi. Vazirlik axborot bilan ishlashga alohida e’tibor qaratdi.
FVV vakillari poytaxt aholisi va mehmonlariga mashg‘ulotlarda ishtirok etayotgan maxsus texnika va xodimlarni ko‘rganlarida osoyishtalikni saqlashni qat’iy tavsiya qildi. “Favqulodda vaziyatlar vazirligi fuqarolardan, blogerlar va ijtimoiy tarmoqlar administratorlaridan aholida vahima va noto‘g‘ri tushunmovchiliklarni keltirib chiqarmaslik, mashg‘ulotlar jarayoniga oid ma’lumotlarni noto‘g‘ri talqin qilmaslik, mavjud axborot va ma’lumotlardan oqilona va samarali foydalanishni so‘raydi”, – deya matbuot xizmati rasmiy bayonotidan iqtibos keltirdi.
Ushbu murojaat tekshirilmagan ma’lumotlarning tarqalishini oldini olish va aholida asossiz xavotirlar paydo bo‘lishining oldini olishga qaratilgan. Bunday mashg‘ulotlar shahar xizmatlarining har qanday favqulodda vaziyatlarga tayyorligini ta’minlashda dunyo amaliyotida keng qo‘llaniladigan standart choradir.

В Ташкенте начнется учение по чрезвычайным ситуациям
На территории международного бизнес-центра в Ташкенте будут проводиться тактические специальные учебные занятия, запланированные Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сегодня пресс-служба министерства сообщила общественности. Учения будут проходить с 07:00 до 08:30.
Местом проведения учений выбрано здание высокого гостиничного комплекса по адресу: улица Батир Закіров, 5-7, район Шайхонтохур. Выбор данного объекта связан с его сложностью и важностью для городской инфраструктуры, что требует высокого уровня подготовки и координации со стороны экстренных служб.
В ходе учений будут проверены ситуации, приближенные к реальным условиям, включая эвакуацию и взаимодействие с другими экстренными службами. Министерство уделило особое внимание работе с информацией.
Представители МЧС настоятельно рекомендовали жителям и гостям столицы сохранять спокойствие при встрече с специальной техникой и сотрудниками, участвующими в учениях. "Министерство по чрезвычайным ситуациям призывает граждан, блогеров и администраторов социальных сетей не создавать паники и недопонимания среди населения, не искажать информацию о ходе учений, разумно и эффективно использовать имеющиеся данные и информацию", – говорится в официальном заявлении пресс-службы.
Данный призыв направлен на предотвращение распространения непроверенной информации и возникновение необоснованных опасений у населения. Такие учения являются стандартной мерой, широко применяемой в мировой практике для обеспечения готовности городских служб к любым чрезвычайным ситуациям.