O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev harbiy ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha takliflar bilan tanishdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi. Ilg‘or tajribalar asosida 20 dan ortiq davlatlar tajribasi o‘rganilib, yangi milliy model ishlab chiqildi.
Ushbu modelning asosiy elementi sifatida Qurolli Kuchlar Akademiyasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Harbiy xavfsizlik va mudofaa universiteti tashkil etiladi. Universitet tarkibiga Mudofaa vazirligining barcha harbiy ta’lim muassasalari kiradi, jumladan: beshta harbiy institut, serjantlar tayyorlash oliy maktabi hamda aviatsiya va dronlar bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash maktabi (institut maqomida).
Markazlashgan tizim yaratiladi, bu Qurolli Kuchlarning salohiyatini mustahkamlaydi, dual ta’limni joriy etadi va ilmiy ishlanmalarni harbiy amaliyotga tatbiq etishga imkon beradi. Yangi tashabbuslar qatorida: serjantlarda yetakchilik qobiliyatlarini rivojlantirish va zamonaviy taktikalarni o‘rgatish; “2+2” gibrid modeli bo‘yicha fuqarolik oliy ta’lim muassasalarining talabalari orasidan 18 ta tor yo‘nalishda kursantlarni tanlash; eng yaxshi kursantlar uchun Oliy Bosh Qo‘mondon davlat stipendiyasini joriy etish; harbiy va fuqarolik kasblari bo‘yicha ikki tomonlama diplomlar berish; shuningdek, harbiy pedagoglarni xorijda o‘qitish rejalashtirilgan.

В военном образовании вводится новая национальная модель
Президент Республики Узбекистан, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Шавкат Мирзиёев ознакомился с предложениями по реформированию военной образовательной системы. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщила пресс-служба главы государства. На основе передового опыта было изучено более 20 стран, и разработана новая национальная модель.
Основным элементом данной модели станет создание Университета военной безопасности и обороны Республики Узбекистан на базе Академии Вооруженных сил. В состав университета войдут все военные учебные заведения Министерства обороны, включая: пять военных институтов, высшую школу подготовки сержантов, а также школу подготовки специалистов в области авиации и дронов (в статусе института).
Будет создана централизованная система, которая укрепит потенциал Вооруженных сил, внедрит дуальное образование и позволит применять научные разработки в военной практике. Среди новых инициатив: развитие лидерских качеств у сержантов и обучение современным тактикам; отбор курсантов из числа студентов гражданских высших учебных заведений по 18 узким направлениям по гибридной модели "2+2"; введение государственной стипендии Верховного главнокомандующего для лучших курсантов; выдача двусторонних дипломов по военным и гражданским профессиям; а также планируется обучение военных педагогов за границей.