Kamchatkada kuchli zilzila yuz berdi, o‘zbeklar zarar ko‘rmadi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh konsulxonasi Vladivostok shahridan ma’lum qilinishicha, 30 iyul kuni Rossiya Federatsiyasining Kamchatka viloyati sohilida Tinch okeani hududida yuz bergan kuchli zilziladan O‘zbekiston fuqarolari zarar ko‘rmagan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Zilzilaning magnitudasi 8,7 ni tashkil qilgan bo‘lib, uning epitsentri Petropavlovsk-Kamchatskiy shahridan sharqda, 161 kilometr uzoqlikda, 32 kilometr chuqurlikda joylashgan. Ushbu zilzila 1952 yildan beri mintaqadagi eng kuchli zilzilalardan biri hisoblanadi.
Seismologlar ma’lumotiga ko‘ra, keyingi sun’iy to‘lqinlar, ya’ni afterschoklar bir oy davomida davom etishi mumkin. Kamchatka viloyati va Sakhalin oblastining sohil hududlari uchun tsunami xavfi e’lon qilingan.
Bosh konsulxona Kamchatka va Sakhalin hududlarida bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolariga tinchlikni saqlash va mahalliy favqulodda xizmatlarning ko‘rsatmalariga qat’iy rioya qilishni tavsiya qiladi. Zarur hollarda Bosh konsulxonaning quyidagi telefon raqamlari orqali yordam so‘rash mumkin: +7 (423) 260-48-00 va +7 (902) 078-70-07.

В Камчатке произошло сильное землетрясение, узбеки не пострадали
По информации Генерального консульства Республики Узбекистан во Владивостоке, 30 июля в районе побережья Камчатского края Российской Федерации в Тихом океане произошло сильное землетрясение, в результате которого граждане Узбекистана не пострадали. Об этом сообщает Upl.uz.
Магнитуда землетрясения составила 8,7, его эпицентр находился на восток от города Петропавловск-Камчатский, на расстоянии 161 километра и на глубине 32 километра. Это землетрясение является одним из самых сильных в регионе с 1952 года.
По данным сейсмологов, последующие искусственные волны, то есть афтершоки, могут продолжаться в течение месяца. Объявлен риск цунами для прибрежных районов Камчатского края и Сахалинской области.
Генеральное консульство рекомендует гражданам Узбекистана, находящимся в районах Камчатки и Сахалина, сохранять спокойствие и строго следовать указаниям местных служб чрезвычайных ситуаций. В случае необходимости можно обратиться за помощью по следующим телефонным номерам Генерального консульства: +7 (423) 260-48-00 и +7 (902) 078-70-07.