Mannopovning o‘limida jarroh oqlandi, anesteziolog aybdor
Toshkentdagi sudyalik kollegiya bugun taniqli bloger Farhod Mannopovning, ijtimoiy tarmoqda Mittivine taxallusi bilan tanilgan, vafoti bilan bog‘liq jiddiy ish bo‘yicha yakuniy qaror qabul qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Burun bo‘linmasiga jarrohlik amaliyoti o‘tkazgan otorinolaringolog to‘liq oqlandi. Apellyatsiya instansiyasi ilgari sud tomonidan shifokorga nisbatan besh yillik ozodlikni cheklash va tibbiy faoliyat bilan shug‘ullanish huquqidan mahrum qilish hukmini bekor qildi.
Jarrohga nisbatan jinoiy ish uning harakatlarida jinoyat tarkibi yo‘qligi sababli rasmiy ravishda to‘xtatildi. Sud tomonidan ko‘rilgan asosiy masala jarrohlik amaliyoti paytida tibbiyot xodimlarining professional vazifalarining aniq taqsimlanishi bo‘ldi.
Oldin o‘tkazilgan xizmat tekshiruvi hamda taklif qilingan ekspertlar tomonidan tasdiqlanishicha, jarrohlik amaliyotini bajargan LOR shifokorining harakatlarida fojiali oqibatga olib keladigan xatolar bo‘lmagan. Jarrohning javobgarligi faqat jarrohlik amaliyotining o‘zi bilan cheklangan, bemorning hayotiy ko‘rsatkichlari va dori vositalariga reaksiyasini nazorat qilish esa to‘liq anesteziolog-reanimatologning mas’uliyatida bo‘lgan.
Sud jarayonlarida tibbiyot sohasining obro‘li vakillari bu fikrni qo‘llab-quvvatladi. Jumladan, Respublika otorinolaringologiya markazi direktorining o‘rinbosari va Mudofaa vazirligining bosh otolaringologi bemorning umumiy behushlik holatini kuzatish anesteziologik xizmatning yakka huquqi ekanini tasdiqladi.
Ish hujjatlarida ko‘rsatilishicha, jarrohlik amaliyoti davomida Mannopovning holati uchun javobgar anesteziolog-reanimatolog kamida ikki marta shaxsiy telefon suhbatlariga chalg‘igan. Shu paytlarda bemorning tanasida tanqidiy darajada tana harorati ko‘tarilishi qayd etilmagan, bu esa organizmning og‘ir allergik reaksiyasining dastlabki belgilaridan biri hisoblanadi.
Ushbu xato og‘ir metabolik buzilishlarning rivojlanishiga olib kelib, yurakning uch marta to‘xtashiga sabab bo‘lgan. Reanimatsiya jamoasining barcha harakatlariga qaramay, Farhod Mannopovni koma holatidan chiqarib bo‘lmadi.
Sud-tibbiy ekspertiza xulosasiga ko‘ra, o‘limning to‘g‘ridan-to‘g‘ri sababi og‘ir allergik reaksiyadan kelib chiqqan anafilaktik shok bo‘lib, bu dori vositalaridan biriga allergiya sifatida yuzaga kelgan. Ekspertlar allergik reaksiyani chaqirishi mumkin bo‘lgan dori sifatida novokainni ko‘rsatishgan.
Shu bilan birga, operatsiyadan oldin to‘ldirilgan bemorning tibbiy kartasida u o‘z qo‘li bilan hech qanday dori vositasiga allergiyasi yo‘qligini qayd etgan edi. Ushbu hodisa jamoatchilik e’tiborini tortgan va 2024 yil 5 mart kuni yuz bergan.
27 yoshli Farhod Mannopov burun suyagining singanligi sababli poytaxtdagi xususiy klinikalardan biriga jarrohlik amaliyoti o‘tkazish uchun murojaat qilgan edi. Uning o‘limidan so‘ng huquqni muhofaza qilish organlari shaxsiy professional majburiyatlarni bajarmaslik oqibatida odam o‘limi yuzasidan jinoiy ish qo‘zg‘atdi.
Surishtiruv davomida ommaviy axborot vositalarida turli taxminlar, jumladan narkozning haddan tashqari berilishi haqidagi fikrlar muhokama qilindi. Biroq sudning yakuniy qarori jarrohdan javobgarlikni olib anesteziologik xizmatga qaratdi.
Umumiy behushlik paytida yuzaga keladigan anafilaktik shok kam uchraydigan, ammo juda xavfli asorat hisoblanadi. Bu holat har 10 000 dan 20 000 ta operatsiyadan birida uchraydi.
Uning murakkabligi shundaki, simptomlari boshqa og‘ir holatlar bilan o‘xshash bo‘lishi mumkin va bemor ongini yo‘qotganligi sababli o‘zining holati haqida xabar bera olmaydi.

В смерти Маннопова виновен хирург, анестезиолог также виновен
Сегодня судебная коллегия в Ташкенте приняла окончательное решение по серьезному делу, связанному со смертью известного блогера Фархода Маннопова, известного в социальных сетях под псевдонимом Миттивин. Об этом сообщает Upl.uz.
Хирург, проводивший операцию на носовой перегородке, был полностью оправдан. Апелляционная инстанция отменила решение суда, согласно которому врачу было назначено пять лет ограничения свободы и лишение права заниматься медицинской деятельностью.
Уголовное дело в отношении хирурга было официально прекращено из-за отсутствия состава преступления в его действиях. Основным вопросом, рассматриваемым судом, было четкое распределение профессиональных обязанностей медицинских работников во время операции.
По результатам проведенной служебной проверки и подтверждения предложенными экспертами, в действиях ЛОР-врача, проводившего операцию, не было ошибок, приведших к трагическим последствиям. Ответственность хирурга ограничивалась только самой операцией, а контроль за жизненными показателями пациента и реакцией на лекарственные средства полностью лежал на анестезиологе-реаниматологе.
В судебных процессах уважаемые представители медицинской сферы поддержали эту точку зрения. В частности, заместитель директора Республиканского центра оториноларингологии и главный оториноларинголог Министерства обороны подтвердили, что наблюдение за общим состоянием пациента во время общей анестезии является исключительным правом анестезиологической службы.
В документах дела указано, что во время операции анестезиолог-реаниматолог, отвечающий за состояние Маннопова, как минимум дважды отвлекался на личные телефонные разговоры. В это время не было зафиксировано критического повышения температуры тела пациента, что является одним из первых признаков тяжелой аллергической реакции.
Эта ошибка привела к развитию тяжелых метаболических нарушений и трижды остановила сердце. Несмотря на все усилия реанимационной команды, Фархода Маннопова не удалось вывести из комы.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, непосредственной причиной смерти стал анафилактический шок, вызванный тяжелой аллергической реакцией на одно из лекарств. Эксперты указали на новокаин как на лекарство, которое могло вызвать аллергическую реакцию.
При этом в медицинской карте пациента, заполненной перед операцией, он собственноручно указал, что у него нет аллергии на какие-либо лекарственные средства. Этот инцидент привлек общественное внимание и произошел 5 марта 2024 года.
27-летний Фарход Маннопов обратился в одну из частных клиник столицы для проведения хирургической операции из-за перелома носовой кости. После его смерти правоохранительные органы возбудили уголовное дело по факту смерти человека в результате невыполнения профессиональных обязанностей.
В ходе расследования в средствах массовой информации обсуждались различные версии, включая мнение о чрезмерной дозировке анестезии. Однако окончательное решение суда сняло ответственность с хирурга и возложило ее на анестезиологическую службу.
Анафилактический шок, возникающий во время общей анестезии, является редким, но очень опасным осложнением. Этот случай встречается в одном из 10 000 - 20 000 операций.
Его сложность заключается в том, что симптомы могут быть схожи с другими тяжелыми состояниями, и пациент не может сообщить о своем состоянии из-за потери сознания.