Toshkent shahrida sifatsiz dori vositalari musodara qilindi, deb xabar beradi Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazishdi. Tadbir davomida Toshkent shahrida yashovchi, 1976 yilda tug‘ilgan ayol 72 ming 000 dona dori vositasini 111 million so‘mga sotishga uringanida ushlangan.
Hibsga olish jarayoni oldindan 30 million so‘m avans qabul qilinayotgan paytda amalga oshirildi. Ayolning yashash joyi va avtomobilida o‘tkazilgan tekshiruvda jami 72 ming 389 turli dori vositalari, biologik faol qo‘shimchalar va tibbiy buyumlar topildi.
Ularning umumiy qiymati 240 million so‘mni tashkil etdi. Ekspertiza xulosasiga ko‘ra, musodara qilingan barcha dori vositalari sifatsiz bo‘lib, O‘zbekistonda sotilishi taqiqlangan.
Shuningdek, ushbu shaxs dorilarni saqlash va tashishda belgilangan qoidalarga rioya qilmagan. Ushbu holat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi va tergov harakatlari davom etmoqda.

облачно с прояснениями ветер 2.5 м/с, В
В Ташкенте изъяты некачественные лекарственные средства, сообщает пресс-служба Государственной службы безопасности. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники Государственной службы безопасности совместно с другими правоохранительными органами провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия была задержана женщина, 1976 года рождения, проживающая в Ташкенте, когда она пыталась продать 72 тысячи единиц лекарств за 111 миллионов сумов.
Процесс задержания был осуществлён в момент, когда был принят аванс в размере 30 миллионов сумов. В ходе проверки по месту жительства женщины и в её автомобиле было найдено в общей сложности 72 тысячи 389 различных лекарственных средств, биологически активных добавок и медицинских изделий.
Их общая стоимость составила 240 миллионов сумов. Согласно заключению экспертизы, все изъятые лекарственные средства являются некачественными и запрещены к продаже в Узбекистане.
Кроме того, данное лицо не соблюдало установленные правила хранения и транспортировки лекарств. По данному факту возбуждено уголовное дело, и следственные действия продолжаются.