Farg‘onada psixotrop dorilar savdosi to‘xtatildi
Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati ma’lum qilishicha, Farg‘ona viloyatida psixotrop dorilarni noqonuniy savdo qilgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2024 yil 28 iyul kuni ichki ishlar organlari tomonidan “Xavfsiz va sog‘lom mamlakat” oyligi doirasida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida 1997 yilda tug‘ilgan erkak shaxs katta miqdordagi psixotrop dorilarni sotishga uringan vaqtda ushlangan.
Uning qo‘lida 1000 dona “Tropikamid” psixotrop dori vositasi topilib, uning bozor qiymati taxminan 100 million so‘mni tashkil etdi. Umuman olganda, huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan 300 million so‘mlik psixotrop dorilar musodara qilindi.
Ushbu narx qora bozor sharoitida belgilangani qayd etildi. Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Kuchli ta’sir qiluvchi, narkotik bo‘lmagan, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni tayyorlash, tarqatish, reklama qilish, namoyish etish yoki bunday moddalar va zaharli moddalar noqonuniy aylanmasi” moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

В Фергане продажа психотропных препаратов прекращена
Пресс-служба Министерства внутренних дел сообщает, что в Ферганской области был задержан человек, незаконно торгующий психотропными препаратами. Об этом сообщает Upl.uz.
28 июля 2024 года в рамках месяца "Безопасная и здоровая страна" были проведены специальные оперативные мероприятия органами внутренних дел. В ходе мероприятия был задержан мужчина, 1997 года рождения, который пытался продать крупную партию психотропных препаратов.
У него было найдено 1000 единиц психотропного препарата "Тропикамид", рыночная стоимость которого составила примерно 100 миллионов сумов. В целом, правоохранительными органами было изъято психотропных препаратов на сумму 300 миллионов сумов.
Указанная цена была зафиксирована в условиях черного рынка. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Изготовление, распространение, реклама, демонстрация или незаконный оборот сильнодействующих, не наркотических веществ и их аналогов или психотропных веществ".