O‘zbekistonda parranda go‘shti ishlab chiqarishi oshdi
2024 yilda O‘zbekistonda jami parranda go‘shti ishlab chiqarilishi (tirik vaznda) 310,9 ming tonnani tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkich barcha toifadagi xo‘jaliklarning mahsulotlarini o‘z ichiga oladi, deb xabar beradi O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi. Umumiy ishlab chiqarish hajmining xo‘jalik turlariga ko‘ra taqsimlanishi quyidagicha: fermer xo‘jaliklari tomonidan 50,9 ming tonna, dehqon va yordamchi xo‘jaliklar tomonidan 63,9 ming tonna, shuningdek, qishloq xo‘jaligi faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tashkilotlar tomonidan 196,1 ming tonna go‘sht ishlab chiqarilgan.
Ushbu ma’lumotlar mamlakatdagi parranda go‘shti sanoatining barqaror rivojlanayotganini va turli xo‘jalik turlari tomonidan yetarli darajada mahsulot ishlab chiqarilayotganini ko‘rsatadi. Parranda go‘shti ishlab chiqarishining o‘sishi oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va iqtisodiyotni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega.

В Узбекистане производство куриного мяса увеличилось
В 2024 году общее производство куриного мяса в Узбекистане (в живом весе) составило 310,9 тысячи тонн. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот показатель включает в себя продукцию всех категорий хозяйств, сообщает Государственный комитет статистики Республики Узбекистан. Распределение общего объема производства по видам хозяйств выглядит следующим образом: фермерские хозяйства произвели 50,9 тысячи тонн, крестьянские и подсобные хозяйства — 63,9 тысячи тонн, а также организации, занимающиеся сельскохозяйственной деятельностью, произвели 196,1 тысячи тонн мяса.
Эти данные показывают, что птицеводческая отрасль в стране стабильно развивается и что различные виды хозяйств производят достаточное количество продукции. Рост производства куриного мяса имеет важное значение для обеспечения продовольственной безопасности и развития экономики.