O‘zbekistonda ilmiy mutaxassislar soni oshmoqda
2024 yilda O‘zbekistonda ilmiy tadqiqotlar va tajriba-konstruktorlik ishlari bilan shug‘ullangan mutaxassislar soni jami 37 164 nafarga yetdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu raqamlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga asoslanadi. 2023 yil bilan solishtirganda, ilmiy tadqiqotchilar soni 260 taga yoki 0,7 foizga o‘sdi.
So‘nggi besh yil davomida ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlarida ishtirok etgan mutaxassislar soni quyidagicha o‘zgarib bordi. 2020 yilda bu ko‘rsatkich 30 275 nafarni tashkil qilgan bo‘lsa, 2021 yilda 34 614 nafar, 2022 yilda 36 742 nafar, 2023 yilda esa 36 904 nafarga yetdi.
2024 yilda esa bu ko‘rsatkich yana oshib, 37 164 nafarni tashkil etdi. Bu ma’lumotlar mamlakatimizda ilmiy faoliyatning doimiy rivojlanayotganini ko‘rsatadi.
Tadqiqotchi mutaxassislar sonining ko‘payishi ilm-fan va texnologiyalar sohasidagi ijobiy o‘zgarishlarga xizmat qilmoqda. Shuningdek, bu jarayonlar yangi innovatsiyalarni yaratish va iqtisodiyotni modernizatsiya qilishga yordam beradi.

В Узбекистане число научных специалистов растет
В 2024 году число специалистов, занимающихся научными исследованиями и опытно-конструкторскими работами в Узбекистане, достигло 37 164 человек. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти цифры основаны на данных Государственного комитета статистики Республики Узбекистан. По сравнению с 2023 годом, число научных исследователей увеличилось на 260 человек или на 0,7 процента.
За последние пять лет число специалистов, участвующих в научно-исследовательских и опытно-конструкторских работах, изменялось следующим образом. В 2020 году этот показатель составил 30 275 человек, в 2021 году — 34 614 человек, в 2022 году — 36 742 человека, а в 2023 году достиг 36 904 человек.
В 2024 году этот показатель снова увеличился и составил 37 164 человека. Эти данные показывают, что научная деятельность в нашей стране постоянно развивается.
Увеличение числа исследовательских специалистов способствует положительным изменениям в области науки и технологий. Кроме того, эти процессы помогают создавать новые инновации и модернизировать экономику.
Уделение внимания научным исследованиям является важным фактором в повышении конкурентоспособности нашей страны