Samarqandda yangi parklar barpo etiladi
Samarqand shahrida yashovchi aholi uchun dam olish va hordiq chiqarish joylarining yetishmasligi dolzarb muammo sifatida ko‘tarildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu masala viloyat hokimi vazifasini vaqtincha bajaruvchi Adiz Boboev rahbarligida o‘tkazilgan yig‘ilishda muhokama qilindi. Kun tartibida shahar infratuzilmasining aholi ehtiyojlariga javob bermasligi, ayniqsa bolalar va katta yoshdagi fuqarolar uchun qulay jamoat maydonchalari yetishmasligi masalasi turgan edi.
Adiz Boboev o‘z chiqishida yozgi issiq havoda, ayniqsa bolalar va o‘smirlar uchun yagona mavjud parkning haddan tashqari gavjumligi sababli ochiq havoda vaqt o‘tkazish imkoniyatlari cheklanganligini ta’kidladi. Shuningdek, katta yoshdagi fuqarolar uchun yashil hududlarda sayr qilish sog‘likni saqlash uchun muhim ekanligini, biroq shunday joylarning kamligi muammoni yanada kuchaytirayotganini bildirdi.
Yig‘ilishda birinchi navbatda sobiq harbiy shifoxona hududida yangi park tashkil etish bo‘yicha topshiriq berildi. Ushbu yashil maydon 5 gektardan ortiq maydonga ega bo‘lib, yangi park 1 sentyabrgacha ishga tushirilishi mo‘ljallangan.
Bundan tashqari, “Vatanparvar” parki yonidagi 7 gektar yer maydonida zamonaviy attraksionlar va suv havzalari barpo etilishi rejalashtirilmoqda. Bu esa oilaviy hordiq uchun imkoniyatlarni kengaytiradi.
Shuningdek, Sugdiyena va Qorasuv mahallalaridagi eskirgan park hududlarini tiklash bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Bu choralar zich joylashgan hududlarda mahalliy dam olish markazlarini yaratish va aholini shaharning markaziga sayr qilish uchun borishga majbur qilmaslik maqsadida amalga oshiriladi.
Mazkur tashabbuslar shahar madaniy hayotini boyitish maqsadida tashkil etilayotgan yirik xalqaro festivalga tayyorgarlik jarayonida e’lon qilindi. 1-3 avgust kunlari Samarqandda birinchi marta xalqaro plov festivali o‘tkaziladi.
Festivalda yetti tonna milliy taom tayyorlanib, u ijtimoiy muassasalarga, jumladan mehribonlik uylariga, qariyalar uylariga va internatlarga taqsimlanadi. Tarixan Samarqand Amir Temur davridan buyon o‘zining bog‘lari bilan mashhur bo‘lgan.
Bag‘-i Dilkusha kabi bog‘lar nafaqat dam olish maskani, balki mevali daraxtlar, gulzorlar va sug‘orish tizimlarini o‘z ichiga olgan murakkab agroinjeneriya majmualari hisoblangan. Bu an’analar bugungi kunda ham shahar madaniyati va yashash sifatini yaxshilashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.

В Самарканде будут построены новые парки
Недостаток мест для отдыха и досуга для жителей города Самарканда стал актуальной проблемой. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот вопрос обсуждался на собрании под руководством временно исполняющего обязанности главы области Адиза Бобоева. В повестке дня стоял вопрос о том, что инфраструктура города не отвечает потребностям населения, особенно в отношении удобных общественных площадок для детей и пожилых граждан.
Адиз Бобоев в своем выступлении отметил, что в летнюю жару единственный существующий парк для детей и подростков переполнен, что ограничивает возможности проводить время на свежем воздухе. Также он подчеркнул, что прогулки в зеленых зонах важны для здоровья пожилых граждан, однако нехватка таких мест усугубляет проблему.
На собрании в первую очередь была дана задача организовать новый парк на территории бывшей военной больницы. Этот зеленый участок площадью более 5 гектаров планируется открыть до 1 сентября.
Кроме того, на земельном участке площадью 7 гектаров рядом с парком "Ватанпарвар" планируется строительство современных аттракционов и водоемов. Это расширит возможности для семейного отдыха.
Также была дана инструкция по восстановлению устаревших парков в микрорайонах Сугдийена и Карасу. Эти меры будут реализованы с целью создания местного центра отдыха в густонаселенных районах и предотвращения необходимости отправлять население на прогулки в центр города.
Данные инициативы были объявлены в процессе подготовки к крупному международному фестивалю, который организуется для обогащения культурной жизни города. С 1 по 3 августа в Самарканде впервые пройдет международный фестиваль плова.
На фестивале будет приготовлено семь тонн национального блюда, которое будет распределено среди социальных учреждений, включая дома для детей-сирот, дома для пожилых людей и интернаты. Исторически Самарканд с времен Амир Темура славится своими садами.
Сады, такие как Баг-и Дилкуша, были не только местом отдыха, но и сложными агроинженерными комплексами, включающими фруктовые деревья, цветники и системы орошения. Эти традиции по-прежнему играют важную роль в улучшении культуры города и качества жизни.