Tula sudida O‘zbekistonlik taksichi ayblandi
Tula viloyati sud tizimi O‘zbekiston fuqarosi haqida ayblov hukmini chiqardi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
U taksi xizmatlarida ishlagan. Bu haqda sudlar va Sud departamenti hududiy boshqarmasining birgalikdagi matbuot xizmati ma’lumot berdi.
Erkak jinoyat sodir etishda aybdor deb topildi. Jinoyat Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 134-moddasi 1-qismi bilan baholandi.
Ushbu modda 16 yoshga to‘lmagan shaxs bilan jinsiy aloqada bo‘lishni taqiqlaydi. Mazkur holat 2025-yil may oyida yuz berdi.
Tula shahrining Privokzal tuman sudi ish materiallariga ko‘ra, ayblanuvchi yo‘lovchi tashish buyurtmasini bajarayotganda, voyaga yetmagan qiz bilan tanishdi. Safar davomida ular o‘zaro suhbatlashib, erkak qizni birga vaqt o‘tkazish uchun kvartira ijaraga olishga taklif qildi.
Qiz rozilik bildirdi va ular ijaraga olingan kvartiraga bordi. Sud qaroriga ko‘ra, erkak bir necha marta qiz bilan jinsiy aloqada bo‘ldi.
Barcha harakatlar ikki tomonning roziligi bilan amalga oshirilgani qayd etildi. Bir muddat qiz bu holatni yaqinlariga aytmadi.
Biroq uning sog‘lig‘i yomonlashishi va tibbiy yordamga murojaat qilishi tufayli voqea oshkor bo‘ldi. Keyinchalik qiz bu haqda onasiga gapirdi.
Sud jarayonida ayblanuvchi o‘z aybini to‘liq tan oldi. Sud ishning barcha holatlarini, shu jumladan samimiy tan olinishni hisobga olib, ozodlikni cheklash jazosini tayinlamadi.
Erkakka 400 soat majburiy jamoat ishlari jazosini belgiladi. Rossiya Jinoyat kodeksining 134-moddasi, bo‘yicha ayblangan shaxs 18 yoshdan katta bo‘lsa, 16 yoshga to‘lmagan shaxsning roziligi jinoyat hisoblanishini yo‘q qilmaydi.

В Тульском суде обвинён узбекский таксист
Судебная система Тульской области вынесла обвинительный приговор гражданину Узбекистана. Об этом сообщает Upl.uz.
Он работал в такси. Об этом сообщили пресс-служба судов и территориального управления Судебного департамента.
Мужчина был признан виновным в совершении преступления. Преступление было квалифицировано по части 1 статьи 134 Уголовного кодекса Российской Федерации.
Эта статья запрещает сексуальные отношения с лицом, не достигшим 16-летнего возраста. Данный случай произошёл в мае 2025 года.
Согласно материалам дела Тульского городского суда Привокзального района, обвиняемый познакомился с несовершеннолетней девушкой, выполняя заказ на перевозку пассажиров. В ходе поездки они общались, и мужчина предложил девушке арендовать квартиру, чтобы провести время вместе.
Девушка согласилась, и они отправились в арендованную квартиру. По решению суда, мужчина несколько раз имел сексуальные отношения с девушкой.
Все действия были совершены с согласия обеих сторон. Некоторое время девушка не говорила об этом своим близким.
Однако из-за ухудшения её здоровья и обращения за медицинской помощью инцидент стал известен. Позже девушка рассказала об этом своей матери.
В ходе судебного процесса обвиняемый полностью признал свою вину. Суд, учитывая все обстоятельства дела, включая искреннее признание, не назначил наказание в виде ограничения свободы.
Мужчине назначено 400 часов обязательных общественных работ. Согласно статье 134 Уголовного кодекса России, если обвиняемый старше 18 лет, согласие несовершеннолетнего не исключает преступление.