Toshkent-Samarqand pullik yo‘li qurilishi boshlanadi
O‘zbekistonning birinchi pullik avtomagistrali loyihasi, Toshkent va Samarqand shaharlarini bog‘laydigan yo‘l, amaliy bosqichga o‘tdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Uzoq davom etgan tender jarayonining natijasiga ko‘ra, investorga aniqlik kiritildi. Transport vazirligi endilikda ushbu investor bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarga kirishib, yakuniy kelishuvni imzolashga tayyorlanmoqda.
Transport vaziri Ilhom Mahkamov bu haqda “O‘zbekiston 24” telekanalida ma’lum qildi va qurilish ishlari 2025-yil davomida boshlanishini bildirdi. Bu bayonot loyiha amalga oshirilishida tezlashuv belgisi bo‘lib, ilgari iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan e’lon qilingan moliyaviy strategiyaga ko‘ra qurilish ishlarini 2026-yildan kech boshlash rejalashtirilgan edi.
Hozirda tender g‘olibi aniqlangan va bu haqda prezidentga ma’lumot berilgan. Endi g‘olib bilan muzokaralar olib boriladi va kelishuv imzolanganidan so‘ng qurilish boshlandi.
Vazirlik rahbari ushbu jarayonni shaffof va tartibli amalga oshirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Shu bilan birga, hukumat matbuot xizmatlari va vazirlik tomonidan g‘olib kompaniya nomi oshkor qilinmagan.
Bu esa investor tanlovining ochiqligi haqida savollar tug‘ilmoqda. Loyiha qiymati taxminan 2,2 milliard dollarni tashkil etadi.
Mazkur yirik infratuzilma obyekti davlat-xususiy sheriklik dasturining muhim qismi hisoblanadi. Ushbu dastur 2024-yil avgust oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan tasdiqlangan.
Prezidentga 1-avgust kuni loyihaning hozirgi holati haqida ma’lumot berilgan, bu uning strategik ahamiyatini ko‘rsatadi. Pullik yo‘llarni qurish uchun huquqiy asoslar 8-iyul kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan “Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida”gi qonunning yangi tahriri birinchi o‘qishda qabul qilinishi bilan yaratildi.
Ushbu hujjat 2007-yildagi qonunni yangilab, investorlarga imtiyozlar berish va katta hajmdagi loyihalarni amalga oshirish uchun zarur mexanizmlarni belgilaydi. Bundan tashqari, hukumat Toshkent va Andijon shaharlari o‘rtasida yangi pullik avtomagistral qurish loyihasi ustida ishlashda davom etmoqda.
Transport vaziri oldinroq aytganidek, yil oxirigacha ushbu yo‘nalish bo‘yicha birinchi tender bosqichi yakunlanishi kutilmoqda. Pullik yo‘llar zamonaviy ma’noda ilk bor XVII asr Angliyasida paydo bo‘lgan.
Ular parlament qarorlari asosida yaroqsiz holga kelgan yo‘llarni yaxshilash uchun tashkil etilgan. Maxsus fondlar yo‘lni ta’mirlash va xizmat ko‘rsatishni moliyalashtirish maqsadida o‘tish uchun to‘lov yig‘ish huquqiga ega bo‘lgan.

Ташкент-Самарканд платная дорога будет построена
Проект первой платной автомагистрали Узбекистана, соединяющей города Ташкент и Самарканд, перешел в практическую стадию. Об этом сообщает Upl.uz.
В результате длительного тендерного процесса инвестору была предоставлена ясность. Министерство транспорта теперь готово начать прямые переговоры с этим инвестором и подготовиться к подписанию окончательного соглашения.
Министр транспорта Илхом Махкамов сообщил об этом на телеканале "Узбекистан 24" и заявил, что строительные работы начнутся в 2025 году. Это заявление является знаком ускорения реализации проекта, ранее Министерством экономики и финансов было запланировано начать строительные работы не ранее 2026 года.
В настоящее время определен победитель тендера, и об этом проинформирован президент. Теперь будут проводиться переговоры с победителем, и после подписания соглашения начнется строительство.
Руководитель министерства уделяет особое внимание прозрачному и упорядоченному проведению этого процесса. В то же время, имя выигравшей компании не было раскрыто пресс-службами правительства и министерства.
Это вызывает вопросы о прозрачности выбора инвестора. Стоимость проекта составляет примерно 2,2 миллиарда долларов.
Этот крупный инфраструктурный объект является важной частью программы государственно-частного партнерства. Эта программа была утверждена президентом Шавкатом Мирзиёевым в августе 2024 года.
1 августа президенту была предоставлена информация о текущем состоянии проекта, что подчеркивает его стратегическое значение. Правовые основы для строительства платных дорог были созданы 8 июля, когда Законодательная палата Олий Мажлиса приняла в первом чтении новую редакцию закона "О автомобильных дорогах".
Этот документ обновляет закон 2007 года и устанавливает необходимые механизмы для предоставления льгот инвесторам и реализации крупных проектов. Кроме того, правительство продолжает работать над проектом строительства новой платной автомагистрали между городами Ташкент и Андижан.
Как ранее заявил министр транспорта, до конца года ожидается завершение первого этапа тендера по этому направлению. Платные дороги впервые появились в современном смысле в XVII веке в Англии.
Они были созданы на основе парламентских решений для улучшения пришедших в негодность дорог. Специальные фонды имели право собирать плату за проезд для финансирования ремонта и обслуживания дороги.