Surgutda o‘zbekistonlik ayolga 14 yil qamoq jazosı berildi
Surgut shahar sudi O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi bo‘lgan ayolga nisbatan murakkab narkotik moddalar tarqatish sxemasida ishtirok etganlik aybi bo‘yicha ayblov hukmini chiqardi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ayol noqonuniy narkotik aylanishi bilan bog‘liq yetti jinoyatni sodir etganligi uchun aybdor deb topildi. Sud unga 14 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinladi.
Jazo umumiy tartibli jazoni o‘taydigan koloniyada o‘tiladi. Hozircha ushbu sud qarori qonuniy kuchga kirmagan.
Tergov natijalariga ko‘ra, 2022 yilning avgustidan noyabrigacha bo‘lgan davrda ayblanuvchi narkotik sotish bilan shug‘ullanuvchi tashkilotlangan guruhda koordinatsiya vazifasini bajargan. Uning asosiy vazifasi kur’erlar tarmog‘ini boshqarish va ularga taqiqlangan moddalarning yashirin joylari haqida ma’lumot yetkazish bo‘lgan.
Narkotik savdosidan tushgan mablag‘lar uning shaxsiy bank kartasiga o‘tgan. Mazkur holat narkotik savdosi bilan bog‘liq ko‘plab hodisalardan yana biri bo‘lib, bu masala nafaqat Rossiya, balki xalqaro huquqni muhofaza qiluvchi organlarning e’tiborini tortmoqda.
Jahon miqyosida narkotik tarqalishini oldini olish bo‘yicha kurash kuchaytirilar ekan, AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati narkotik savdosiga qarshi yetarli choralar ko‘rmayotgan davlatlarga iqtisodiy sanksiyalar joriy etishni rejalashtirayotganini bir necha bor ma’lum qilgan. Noqonuniy narkotik aylanishi holati dunyoning ko‘plab hududlarida haligacha murakkabligicha qolmoqda.
Ushbu sohada davlatlar o‘rtasidagi hamkorlik tashkilotlangan jinoyatchilikka samarali qarshi kurashishda muhim ahamiyatga ega. O‘zbekiston ham narkotik jinoyatchiligiga qarshi milliy darajada kurashni kuchaytirish bo‘yicha qator choralar ko‘rmoqda.
Bu borada 2024 yil may oyida qabul qilingan Narkomaniya va narkotik jinoyatchilikka qarshi milliy strategiya buning yaqqol dalilidir. Rossiya Davlat antinarkotik qo‘mitasi 2022 yil ma’lumotlariga ko‘ra, narkotik bilan bog‘liq jinoyatlar uchun javobgarlikka tortilgan xorijiy fuqarolar orasida o‘zbekistonliklar ulushi 18,3 foizni tashkil etgan.
Bu ko‘rsatkich mamlakatimiz fuqarolari orasida narkotik jinoyatlariga qarshi kurashdagi dolzarb muammolar mavjudligini ko‘rsatadi.

В Сургуте узбекской женщине назначили 14 лет тюремного заключения
Сургутский городской суд вынес обвинительный приговор женщине, являющейся гражданкой Республики Узбекистан, за участие в схеме распространения сложных наркотических веществ. Об этом сообщает Upl.uz.
Женщина была признана виновной в совершении семи преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков. Суд назначил ей наказание в виде лишения свободы на срок 14 лет и 6 месяцев.
Наказание будет отбываться в колонии общего режима. Пока что это судебное решение не вступило в законную силу.
Согласно результатам расследования, с августа по ноябрь 2022 года обвиняемая выполняла координационные функции в организованной группе, занимающейся продажей наркотиков. Ее основной задачей было управление сетью курьеров и передача им информации о скрытых местах запрещенных веществ.
Средства, полученные от продажи наркотиков, поступали на ее личную банковскую карту. Этот случай является еще одним из множества инцидентов, связанных с наркотической торговлей, и данная проблема привлекает внимание не только России, но и международных правоохранительных органов.
В условиях усиления борьбы с распространением наркотиков на мировом уровне администрация президента США Дональда Трампа неоднократно заявляла о планах ввести экономические санкции против государств, которые не принимают достаточных мер против наркотической торговли. Ситуация с незаконным оборотом наркотиков остается сложной во многих регионах мира.
Сотрудничество между государствами в этой области имеет важное значение для эффективной борьбы с организованной преступностью. Узбекистан также принимает ряд мер для усиления борьбы с наркотической преступностью на национальном уровне.
В этом отношении национальная стратегия по борьбе с наркоманией и наркотической преступностью, принятая в мае 2024 года, является ярким доказательством. По данным Государственного антинаркотического комитета России за 2022 год, доля узбекских граждан среди иностранных граждан, привлеченных к ответственности за наркотические преступления, составила 18,3 процента.
Этот показатель свидетельствует о наличии актуальных проблем в борьбе с наркотическими преступлениями среди граждан нашей страны.