Buxoroda gaz iste’moli o‘lchovi soxtalashtirildi
O‘zenergoinspektsiya matbuot xizmati tomonidan tabiiy gazning noqonuniy foydalanilgani aniqlangani haqida xabar berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Buxoro viloyati bo‘yicha O‘zenergoinspektsiya, viloyat prokuraturasi hamda “Hududgaz Buxoro” gaz ta’minoti tashkiloti xodimlari hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdilar. Tadbirlar davomida Buxoro shahridagi “Sh.
T. L.” MChJga qarashli to‘qimachilik korxonasi tekshirildi.
Tekshiruv natijasida ushbu korxonaning tabiiy gaz iste’molini o‘lchov qurilmasiga tashqi ta’sir ko‘rsatilgani, bu esa ko‘rsatkichlar pasaytirilishiga olib kelgani aniqlangan. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, zarar miqdori jami 1 milliard 980 million so‘mni tashkil etadi.
Hozirda huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda. Korxona mas’ul shaxslari O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 177-moddasi, 4-qismi bo‘yicha, ya’ni o‘g‘rilik jinoyati bo‘yicha 15 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.

В Бухаре измерение потребления газа было подделано
Пресс-служба Узэнергоинспекции сообщила о выявлении незаконного использования природного газа. Об этом сообщает Upl.uz.
По Бухарской области Узэнергоинспекция, прокуратура области и сотрудники организации «Худудгаз Бухара» совместно провели контрольные мероприятия. В ходе мероприятий была проверена текстильная фабрика, принадлежащая ООО «Ш.
Т. Л.» в городе Бухара.
В результате проверки было установлено, что на устройство учета потребления природного газа этой фабрики было оказано внешнее воздействие, что привело к снижению показателей. По предварительным расчетам, сумма ущерба составляет в общей сложности 1 миллиард 980 миллионов сумов.
В настоящее время правоохранительными органами проводятся предварительные следственные действия. Ответственные лица предприятия могут быть лишены свободы на срок до 15 лет по статье 177, часть 4 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, то есть за преступление кражи.