Toshkent shahar IIBB matbuot xizmati xabariga ko‘ra, narkotik modda savdosida gumon qilingan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari hamda Davlat xavfsizlik xizmati bilan hamkorlikda Mirzo Ulug‘bek tumanida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Toshkent viloyatining Bo’stanliq tumaniga qarashli G’azalkent shahrida yashovchi 19 yoshli fuqaro ushlangan.
Undan taxminan 200 gramm geroin topilgan. Gumonlanuvchi o‘zining ijaraga olgan yashash joyida hamda G’azalkentdagi shaxsiy uyida narkotik moddalarning saqlangani haqida tan olgan.
Umumiy hisobda unga tegishli bo‘lgan 2,31 kilogramm narkotik modda aniqlanib, musodara qilindi. Ushbu moddalarning umumiy qiymati 1 milliard 390 million so‘mni tashkil etadi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi, beshinchi qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Ushbu modda noqonuniy ravishda narkotik vositalarni ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash hamda ularni sotish maqsadida boshqa harakatlarni amalga oshirishni nazarda tutadi.
Gumonlanuvchiga nisbatan eng ko‘p 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Ichki ishlar organlari va xavfsizlik xizmatlari narkotik vositalarga qarshi kurashni davom ettirmoqda va bunday jinoyatlarga qarshi qattiq choralar ko‘rmoqda.

В Ташкенте у 19-летнего юноши нашли 2,3 кг наркотиков
По сообщению пресс-службы ГУВД города Ташкента, задержан подозреваемый в торговле наркотическими веществами. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники внутренних дел совместно с Государственным комитетом безопасности провели специальную оперативную акцию в районе Мирзо-Улугбека. В ходе мероприятия был задержан 19-летний гражданин, проживающий в городе Газалкент, который относится к Бостонликскому району Ташкентской области.
У него было найдено около 200 граммов героина. Подозреваемый признал, что наркотические вещества хранились как в арендованном им жилье, так и в его личном доме в Газалкенте.
В общей сложности было выявлено и изъято 2,31 килограмма наркотических веществ, принадлежащих ему. Общая стоимость этих веществ составляет 1 миллиард 390 миллионов сумов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, часть пятая. Эта статья предусматривает совершение других действий с целью незаконного производства, приобретения, хранения и продажи наркотических средств.
Подозреваемому может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 20 лет. Органы внутренних дел и службы безопасности продолжают борьбу с наркотическими средствами и принимают жесткие меры против таких преступлений.