2025 yilning birinchi yarmida O‘zbekistonda 95,3 mingta nikoh qayd etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma'lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Hududlar kesimida nikohlar soni bo‘yicha Samarqand viloyati yetakchi bo‘ldi.
Qayd etilgan nikohlarning hududlar bo‘yicha taqsimoti quyidagicha: Samarqand viloyatida 10,5 ming, Farg‘ona viloyatida 9,8 ming, Qashqadaryo viloyatida 9,6 ming, Toshkent shahrida 9,4 ming, Surxondaryo viloyatida 8 ming, Andijon viloyatida 7,6 ming, Toshkent viloyatida 7,2 ming, Xorazm viloyatida 6,9 ming, Namangan viloyatida 6,2 ming, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 5,7 ming, Buxoro viloyatida 5,7 ming, Jizzax viloyatida 3,6 ming, Navoiy viloyatida 2,7 ming va Sirdaryo viloyatida 2,4 ming nikoh ro‘yxatga olingan. Ushbu ko‘rsatkichlar mamlakatda oilaviy munosabatlarning faolligini ifodalaydi.

В первой половине 2025 года было зарегистрировано 95 тысяч браков
В первой половине 2025 года в Узбекистане было зарегистрировано 95,3 тысячи браков. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные были предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. По количеству браков по регионам лидирует Самаркандская область.
Распределение зарегистрированных браков по регионам следующее: в Самаркандской области - 10,5 тысяч, в Ферганской области - 9,8 тысяч, в Кашкадарьинской области - 9,6 тысяч, в Ташкенте - 9,4 тысяч, в Сурхандарьинской области - 8 тысяч, в Андижанской области - 7,6 тысяч, в Ташкентской области - 7,2 тысяч, в Хорезмской области - 6,9 тысяч, в Наманганской области - 6,2 тысяч, в Каракалпакстане - 5,7 тысяч, в Бухарской области - 5,7 тысяч, в Джизакской области - 3,6 тысяч, в Навоийской области - 2,7 тысяч и в Сирдарьинской области - 2,4 тысяч браков зарегистрировано. Эти показатели отражают активность семейных отношений в стране.