Hayvonlarni ro‘yxatdan o‘tkazish qonuni kuchga kiradi
2026 yilning avgust oyidan boshlab O‘zbekistonda yangi qonun kuchga kiradi, unga ko‘ra barcha uy va qishloq xo‘jaligi hayvonlari egalari o‘z hayvonlarini ro‘yxatdan o‘tkazishlari majburiy hisoblanadi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu qonunning asosiy maqsadi – hayvonlarni samarali nazorat qilish va kuzatishni ta’minlash uchun yagona elektron ma’lumotlar bazasini yaratishdir. Hayvonlarni identifikatsiya qilish vizual yorliqlar, mikrochiplar yoki aralash belgilar yordamida amalga oshiriladi.
Har bir hayvonga noyob harf-raqamli kod beriladi. Hayvon va uning egasi haqida barcha ma’lumotlar yagona elektron tizimga kiritiladi.
Bu ma’lumotlarga egasining ism-sharifi, soliq identifikatsiya raqami, manzili va telefon raqami, shuningdek hayvonning kelib chiqishi, harakatlari, tibbiy ko‘riklari, tug‘ilgan sanasi, olib kirilishi, so‘yilishi yoki chiqarilishi haqida ma’lumotlar kiradi. Har bir hayvonga yosh, jinsi, rang va zotini aks ettiruvchi noyob raqam beriladi.
Hisob-kitob real vaqt rejimida, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi huzuridagi maxsus markaz tomonidan boshqariladigan elektron tizim orqali olib boriladi. Qonunda hayvonlarni identifikatsiya va ro‘yxatdan o‘tkazish uchun belgilangan muddatlar ko‘rsatilgan: sigir, qo‘y, echki va tuya – tug‘ilganidan keyingi 14 kun ichida; otlar – 4 oygacha; cho‘chqa – 1 oy; it va mushuklar – 3 oygacha ro‘yxatdan o‘tkazilishi shart.
Chetdan olib kirilgan hayvonlar esa davlatga kirganidan keyingi 21 kun ichida ro‘yxatga olinishi kerak. Identifikatsiya va ro‘yxatdan o‘tkazilmagan hayvonlarni saqlash va ko‘paytirish taqiqlanadi.
Hayvon o‘lgan, so‘yilgan yoki chet elga chiqarilgan taqdirda uni 7 kun ichida hisobdan chiqarish lozim. Identifikatsiya va ro‘yxatga olish xarajatlari hayvon egalarining o‘z hisobidan, xayriya fondlari yoki davlat byudjeti hisobidan qoplanadi.
Qonun rasmiy ravishda 2026 yil 7 avgustdan kuchga kiradi, ayrim bandlari esa hayvon egalari uchun 2028 yil 1 yanvardan amaliyotga joriy etiladi.

Закон о регистрации животных вступает в силу
С августа 2026 года в Узбекистане вступает в силу новый закон, согласно которому все владельцы домашних и сельскохозяйственных животных обязаны регистрировать своих животных. Об этом сообщает Upl.uz.
Основная цель данного закона – создание единой электронной базы данных для эффективного контроля и наблюдения за животными. Идентификация животных осуществляется с помощью визуальных ярлыков, микрочипов или смешанных знаков.
Каждому животному присваивается уникальный буквенно-цифровой код. Вся информация о животном и его владельце вносится в единую электронную систему.
В эту информацию входят имя и фамилия владельца, налоговый идентификационный номер, адрес и номер телефона, а также данные о происхождении животного, его перемещениях, медицинских осмотрах, дате рождения, ввозе, убое или вывозе. Каждому животному присваивается уникальный номер, отражающий его возраст, пол, цвет и породу.
Учет ведется в реальном времени через электронную систему, управляемую специальным центром при Комитете ветеринарии и развития животноводства. В законе указаны сроки, установленные для идентификации и регистрации животных: коровы, овцы, козы и верблюды – в течение 14 дней после рождения; лошади – до 4 месяцев; свиньи – до 1 месяца; собаки и кошки – до 3 месяцев.
Привезенные из-за границы животные должны быть зарегистрированы в течение 21 дня после их ввоза в страну. Хранение и разведение неидентифицированных и нерегистрированных животных запрещено.
В случае смерти, убоя или вывоза животного его необходимо снять с учета в течение 7 дней. Расходы на идентификацию и регистрацию покрываются за счет владельцев животных, благотворительных фондов или государственного бюджета.
Закон официально вступает в силу 7 августа 2026 года, некоторые его положения будут введены в практику для владельцев животных с 1 января 2028 года