2025 yilning 1 noyabridan boshlab ish joylarini zaxiralash va ishsizlik nafaqalarini to‘lash tartibida bir qator o‘zgarishlar kuchga kiradi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining matbuot xizmati ma’lumot berdi. Endilikda tashkilotlar ma’lum toifalardagi fuqarolar uchun ish joylari zaxirasini yaratishga majbur bo‘ladi.
Ushbu zaxira quyidagi shaxslar uchun mo‘ljallangan: - nogironligi bo‘lganlar; - oilaviy zo‘ravonlik qurbonlari; - maxsus reyestrga kiritilgan kam ta’minlangan oilalar a’zolari; - muqobil tarbiya shakllarida tarbiyalangan yetimlar; - ota-onasining parvarishidan mahrum bo‘lgan shaxslar. Ushbu talab 100 dan ortiq xodim ishlaydigan korxonalarga taalluqlidir.
Zaxiraga ajratiladigan ish o‘rinlari soni umumiy shtatning 3 foizidan oshmasligi kerak. Shuningdek, 2025 yil 1 noyabrdan boshlab ishsizlik nafaqalarini faqat mehnat shartnomasi bekor qilingan shaxslar olishi mumkin bo‘ladi.
Nafaqa olish uchun quyidagi shartlar mavjud: - So‘nggi besh yil ichida kamida 18 oy ishlagan va mehnat shartnomasi tugagandan keyin olti oy ichida murojaat qilgan shaxslarga nafaqa beriladi. Nafaqa to‘lovlari o‘rtacha oylik ish haqi hisobidan 18 oyga asoslanadi va uch oy davomida to‘lanadi.
- Birinchi oyda nafaqa oylik ish haqining 75 foizi miqdorida, lekin uch barobar minimal ish haqidan oshmasligi lozim. - Ikkinchi va uchinchi oyda nafaqa oylik ish haqining 50 foizi miqdorida, uch barobar minimal ish haqidan oshmasligi sharti bilan to‘lanadi.
Muhim jihati shundaki, nafaqa tugagandan so‘ng uni qayta olish uchun kamida 12 oy qo‘shimcha ish stajiga ega bo‘lish talab etiladi. Bu o‘zgarishlar mehnat bozorida adolat va himoyani ta’minlashga qaratilgan.

На местах работы вводится новый порядок резервирования
С 1 ноября 2025 года вступят в силу ряд изменений в порядке резервирования рабочих мест и выплаты пособий по безработице. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом проинформировала пресс-служба Министерства юстиции Республики Узбекистан. Теперь организации будут обязаны создавать резерв рабочих мест для граждан определенных категорий.
Этот резерв предназначен для следующих лиц: - людей с инвалидностью; - жертв семейного насилия; - членов малообеспеченных семей, внесенных в специальный реестр; - сирот, воспитанных в альтернативных формах воспитания; - лиц, лишенных родительского попечения. Это требование касается предприятий, в которых работает более 100 сотрудников.
Количество рабочих мест, выделяемых для резерва, не должно превышать 3% от общего штата. Кроме того, с 1 ноября 2025 года пособия по безработице смогут получать только лица, у которых был расторгнут трудовой договор.
Для получения пособия существуют следующие условия: - Пособие будет предоставляться лицам, которые проработали не менее 18 месяцев за последние пять лет и обратились в течение шести месяцев после расторжения трудового договора. Выплаты пособия основываются на среднем месячном заработке за 18 месяцев и осуществляются в течение трех месяцев.
- В первый месяц пособие должно составлять 75% от месячного заработка, но не превышать трехкратного минимального заработка. - Во второй и третий месяцы пособие будет выплачиваться в размере 50% от месячного заработка, при условии, что оно не превышает трехкратного минимального заработка.
Важно отметить, что для повторного получения пособия после его окончания требуется наличие не менее 12 месяцев дополнительного трудового стажа. Эти изменения направлены на обеспечение справедливости и защиты на рынке труда.