2024 yilda mamlakatda jami 271,8 mingta nikoh qayd etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Ayniqsa, yosh guruhlari bo‘yicha statistik ma’lumotlar e’tiborga loyiqdir.
O‘tgan yilda 50 yosh va undan katta yoshdagilar orasida 6433 kishi nikoh tuzishga qaror qildi. Ularning ichida ayollar soni 1430, erkaklar esa 5003 kishini tashkil etdi.
Ushbu raqamlar shuni ko‘rsatadiki, muhabbatning yosh chegarasi yo‘q va ko‘plab insonlar pishiq yoshda ham o‘z baxtini topmoqda. Bu holat jamiyatda oilaviy hayotga bo‘lgan qiziqishning barcha yosh qatlamlarida mavjudligini tasdiqlaydi.
Shuningdek, oilaviy munosabatlarning mustahkamlanishi va ijtimoiy barqarorlikka ijobiy ta’sir ko‘rsatishi muhim ahamiyatga ega.

В 2024 году было зарегистрировано более 271 тысячи браков
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. Особенно стоит отметить статистические данные по возрастным группам.
В прошлом году среди людей в возрасте 50 лет и старше 6433 человека решили вступить в брак. Среди них количество женщин составило 1430, а мужчин — 5003.
Эти цифры показывают, что у любви нет возрастных границ, и многие люди находят свое счастье и в зрелом возрасте. Это подтверждает наличие интереса к семейной жизни во всех возрастных слоях общества.
Кроме того, укрепление семейных отношений и их положительное влияние на социальную стабильность имеют важное значение.