Jizzaxda kannabis o‘simligi yetishtirilgani aniqlandi
Jizzax viloyati IIB matbuot xizmati tomonidan narkotik modda saqlovchi o‘simlik yetishtirilgani aniqlangani haqida ma’lumot berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari va Davlat xavfsizlik xizmati vakillari bilan hamkorlikda Jizzax viloyatining G‘allaorol tumanida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida “T.A.S.” MChJga qarashli, Bulokboshi mahallasida joylashgan korxona hududi tekshirildi.
Tekshiruv natijasida 23 dona kannabis o‘simligi topildi. Mazkur holat bo‘yicha o‘rganish ishlari davomida ushbu narkotik modda saqlovchi o‘simliklarni ekish va parvarishlash bilan korxona qo‘riqchisi shug‘ullangani ma’lum bo‘ldi.
U 1971 yilda tug‘ilgan bo‘lib, Navoiy viloyati Qiziltepa tumanining Toshmasjid mahallasida yashaydi. Ushbu holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Ta’qiqlangan madaniy o‘simliklarni yetishtirish” moddasining birinchi qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

В Джизаке было установлено, что выращивается каннабис
Пресс-служба МВД Джизакской области сообщила о том, что было установлено выращивание растения, содержащее наркотическое вещество. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники органов внутренних дел и представители Государственной службы безопасности провели совместное оперативное мероприятие в Галаорольском районе Джизакской области. В ходе мероприятия была проверена территория предприятия, принадлежащего Т.А.С. в махалле Булокбоши.
В результате проверки было найдено 23 растения каннабиса. В ходе расследования данного случая стало известно, что охранник предприятия занимался посадкой и уходом за этими растениями, содержащими наркотическое вещество.
Ему 1971 года рождения, он проживает в махалле Тошмасжид района Кизилтепа Навоийской области. По данному факту возбуждено уголовное дело по части первой статьи Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Выращивание запрещенных культур".