Nogiron va yetimlar uchun oliy ta’limda kvotalar oshiriladi
Ijtimoiy himoya agentligi videokonferensiya shaklida selektor yig‘ilishi o‘tkazdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yig‘ilishda jamiyatning himoyaga muhtoj qatlamlarini ijtimoiy integratsiya qilishning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Asosiy e’tibor davlat kvotalari orqali oliy ta’lim muassasalariga kirish va keyinchalik ishga joylashish mexanizmlariga qaratildi.
Bu imkoniyatlar ayniqsa yetim bolalar, ixtisoslashtirilgan maktablar bitiruvchilari hamda nogironligi bo‘lgan fuqarolar uchun muhimdir. Agentlik tomonidan taqdim etilgan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatda nogironligi bor 3434 nafar oliy ta’lim bitiruvchisi mavjud.
Ularning 54 foizi ish bilan ta’minlangan, bu esa to‘liq kasbiy faoliyatga erishishda hali ba’zi to‘siqlar mavjudligini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, yetim bitiruvchilarning ishga joylashuvi tahlili shuni ko‘rsatadiki, 280 nafar oliy ma’lumot olganlardan qariyb uchdan biri, ya’ni 32 foizi davlat xizmatlarida ish topgan.
Yig‘ilishda 2025/2026 o‘quv yili qabul kampaniyasi natijalariga alohida e’tibor qaratildi. Davlat kvotasi doirasida mingdan ortiq yetim va ota-onasidan mahrum bo‘lgan yoshlar oliy ta’lim muassasalariga kirish uchun test sinovlaridan o‘tish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Ishtirokchilar barcha nomzodlar oliy o‘quv yurtlariga kira olmasligini ta’kidladilar. Shu sababli kasb-hunar olish va ishga joylashishning muqobil yo‘llarini rivojlantirish zarurati borligi qayd etildi.
Universitetga kira olmagan yoshlarni qo‘llab-quvvatlash uchun “Yoshlarga hamrohlik” dasturi faol qo‘llanilmoqda. Ushbu dastur “Mehr daftari” elektron platformasi orqali yetim bolalarga 25 yoshgacha manzilli yordam ko‘rsatadi, ularga turar joy va ish bilan ta’minlashni tashkil etadi.
Yig‘ilish yakunida agentlikning strategik maqsadi har bir fuqaroga, ijtimoiy mavqeidan qat’i nazar, o‘z shaxsiy va kasbiy salohiyatini to‘liq amalga oshirish uchun teng sharoitlar yaratish, ularni zamonaviy jamiyat tuzilmasida munosib o‘rin egallashini ta’minlash ekani bildirildi.

Квоты на высшее образование для инвалидов и сирот будут увеличены
Агентство социальной защиты провело селекторное совещание в формате видеоконференции. Об этом сообщает Upl.uz.
На совещании обсуждались актуальные вопросы социальной интеграции слоев общества, нуждающихся в защите. Основное внимание было уделено механизмам поступления в высшие учебные заведения через государственные квоты и последующему трудоустройству.
Эти возможности особенно важны для сирот, выпускников специализированных школ и граждан с инвалидностью. Согласно официальным данным, представленным агентством, в стране насчитывается 3434 выпускника высших учебных заведений с инвалидностью.
54% из них трудоустроены, что свидетельствует о наличии некоторых препятствий на пути к полноценной профессиональной деятельности. В то же время анализ трудоустройства выпускников-сирот показывает, что из 280 получивших высшее образование почти треть, а именно 32%, нашли работу в государственных службах.
На совещании было уделено особое внимание результатам кампании по приему на 2025/2026 учебный год. В рамках государственной квоты более тысячи сирот и молодежи, лишенных родителей, получили возможность пройти тестирование для поступления в высшие учебные заведения.
Участники отметили, что не все кандидаты могут поступить в высшие учебные заведения. Поэтому была подчеркнута необходимость развития альтернативных путей получения профессии и трудоустройства.
Для поддержки молодежи, не поступившей в университет, активно реализуется программа "Сопровождение молодежи". Эта программа через электронную платформу "Мехр дафтари" предоставляет адресную помощь сиротам до 25 лет, организует им жилье и трудоустройство.
В завершение совещания было заявлено, что стратегической целью агентства является создание равных условий для каждого гражданина, независимо от его социального положения, для полного раскрытия своего личного и профессионального потенциала, а также обеспечение их достойного места в структуре современного общества