Namanganda Xalq bankidan 9,5 milliard o‘g‘irlandi
Kompetent organlar Xalq bankining mintaqaviy bo‘linmalaridan birida katta miqdordagi pul mablag‘larini talon-toroj qilish holati bo‘yicha tergov harakatlarini olib bormoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Namangan viloyatining Yangikurgan tumanida joylashgan Bank xizmatlari markazi xodimi 9,5 milliard so‘m mablag‘larni o‘zlashtirishda gumon qilinmoqda. Moliyaviy muassasa matbuot xizmati tomonidan berilgan rasmiy bayonotga ko‘ra, mazkur holat bankning ichki xavfsizlik xizmati tomonidan 2025 yil aprel oyida o‘tkazilgan rejalashtirilgan audit jarayonida aniqlangan.
Tekshiruvda xodim o‘zining xizmat mavqeidan foydalanib, bank dasturiy ta’minotiga noqonuniy aralashuv o‘tkazgani va shu orqali mablag‘larni talon-toroj qilgani aniqlangan. Xalq banki rahbariyati korruptsiyaga qarshi kurash va oldini olish bo‘yicha doimiy kompleks dastur amalga oshirilayotganini ta’kidlaydi.
Ichki tekshiruv natijasida kamomad aniqlangach, barcha materiallar zudlik bilan tegishli huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi. Hozirda ushbu iqtisodiy jinoyatga aloqador shaxslar ustidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining tegishli moddalariga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Tegishli organlar barcha holatlarni aniqlash va jinoyatga aloqador shaxslarning to‘liq doirasini belgilash maqsadida zarur tergov va operativ tadbirlarni olib bormoqda. Gumon qilinayotgan shaxslar va talon-toroj qilish sxemasining tafsilotlari tergov manfaatlarini inobatga olgan holda oshkor etilmayapti.
O‘zbekiston moliyaviy sektorida kiberjinoyatchilik muammosi dolzarb bo‘lib qolmoqda. 2021 yildan 2024 yilgacha bo‘lgan davrda kiberjinoyatchilar tomonidan fuqarolarga yetkazilgan jami zarar 1,9 trillion so‘mdan oshdi.
Asosan, bu hujumlarning 98 foizdan ortig‘i bank kartalari orqali firibgarlik bilan bog‘liq ekanligi ma’lum qilindi. Bu holat moliyaviy xavfsizlikni mustahkamlash va kiberxavfsizlik choralarini kuchaytirish zaruratini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В Намангане было украдено 9,5 миллиарда из Народного банка
Компетентные органы проводят следственные действия по факту хищения крупных денежных средств в одном из региональных подразделений Народного банка. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно предварительной информации, сотрудник Центра банковских услуг, расположенного в Янгикурганском районе Наманганской области, подозревается в присвоении 9,5 миллиарда сумов. По официальному заявлению пресс-службы финансового учреждения, данный случай был выявлен в ходе запланированного аудита, проведенного внутренней службой безопасности банка в апреле 2025 года.
В ходе проверки было установлено, что сотрудник, воспользовавшись своим служебным положением, незаконно вмешивался в программное обеспечение банка и таким образом совершал хищение средств. Руководство Народного банка подчеркивает, что реализуется постоянная комплексная программа по борьбе с коррупцией и ее предотвращению.
После выявления недостатков в результате внутренней проверки все материалы были незамедлительно переданы в соответствующие правоохранительные органы. В настоящее время в отношении лиц, причастных к этому экономическому преступлению, возбуждено уголовное дело в соответствии с соответствующими статьями Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Соответствующие органы проводят необходимые следственные и оперативные мероприятия с целью выявления всех обстоятельств и определения полного круга лиц, причастных к преступлению. Подробности о подозреваемых и схеме хищения не раскрываются с учетом интересов следствия.
Проблема киберпреступности в финансовом секторе Узбекистана остается актуальной. В период с 2021 по 2024 год общий ущерб, причиненный гражданам киберпреступниками, превысил 1,9 триллиона сумов.
В основном, было установлено, что более 98 процентов этих атак связано с мошенничеством с банковскими картами. Эта ситуация еще раз подчеркивает необходимость укрепления финансовой безопасности и усиления мер кибербезопасности.