Oliy ta’lim apellyatsiyalari 15 avgustda boshlanadi
O‘zbekistonda oliy ta’lim muassasalariga kirish imtihonlari yakuniy natijalari e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Imtihon natijalari bilan rozi bo‘lmagan abituriyentlar apellyatsiya berish huquqiga ega. Apellyatsiya arizalarini qabul qilish 15 avgustdan boshlanib, 24 avgustga qadar davom etadi.
Apellyatsiya berish jarayoni to‘liq raqamlashtirilgan. Abituriyentlar bu jarayonni my.uzbmb.uz rasmiy sayti orqali, shaxsiy kabinetlari yordamida amalga oshirishlari mumkin.
Apellyatsiya faqat imtihonda ishtirok etgan va ishtiroki bekor qilinmagan abituriyentlar uchun haqiqiy hisoblanadi. Ariza muvaffaqiyatli topshirilgach, abituriyentga aniq sana va vaqt ko‘rsatilgan bildirishnoma keladi.
Ushbu bildirishnoma bilan birga shaxsini tasdiqlovchi hujjatni o‘z bilan olib kelishi talab etiladi. Apellyatsiyalarni ko‘rib chiqish 21 avgust kuni rejalashtirilgan bo‘lib, maxsus komissiya barcha arizalarni diqqat bilan tahlil qilib, yakuniy qarorni qabul qiladi.

Апелляции по высшему образованию начинаются 15 августа
В Узбекистане объявлены окончательные результаты вступительных экзаменов в высшие учебные заведения. Об этом сообщает Upl.uz.
Абитуриенты, не согласные с результатами экзаменов, имеют право подать апелляцию. Приём заявлений на апелляцию начинается 15 августа и продолжается до 24 августа.
Процесс подачи апелляций полностью цифровизирован. Абитуриенты могут осуществить этот процесс через официальный сайт my.uzbmb.uz, используя свои личные кабинеты.
Апелляция считается действительной только для абитуриентов, которые участвовали в экзамене и чьё участие не было аннулировано. После успешной подачи заявления абитуриент получает уведомление с указанием точной даты и времени.
Вместе с этим уведомлением требуется иметь при себе документ, удостоверяющий личность. Рассмотрение апелляций запланировано на 21 августа, специальная комиссия внимательно проанализирует все заявления и примет окончательное решение.