Bostanliqda giyohvandlik moddasi saqlovchi ushlandi
Toshkent viloyati IIBB Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan giyohvand moddalarni saqlash holati aniqlangani haqida xabar berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yo‘l-patrul xizmati xodimlari “Xavfsiz va sog‘lom mamlakat” dasturi doirasida tezkor profilaktik tadbir o‘tkazdilar. Tadbir davomida Bostanliq tumanida “Matiz” rusumli avtomobil to‘xtatildi.
Avtomobil yo‘lovchisi, 1990 yilda tug‘ilgan shaxs, shubhali ko‘rindi. Shu sababli ichki ishlar organlari xodimlari uning shaxsiy ko‘rikdan o‘tkazishdi va marixuana moddasiga o‘xshash giyohvand moddani aniqlashdi.
Ma’lum bo‘lishicha, gumonlanuvchi narkotik vositani ikki ming so‘mlik banknotaning ichiga yashirib qo‘ygan. Mazkur holat bo‘yicha tegishli hujjatlar rasmiylashtirildi, shaxs ushlangan va Bostanliq tumani IIBga olib kelindi.
Hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda. Unga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Narkotik vositalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash hamda ularni qonuniy maqsadsiz boshqa harakatlar” moddasi bo‘yicha jinoiy javobgarlik qo‘yilishi mumkin.
Bu turdagi jinoyatlar mamlakatimizda jiddiy nazorat ostida bo‘lib, qonun oldida qat’iy javobgarlikka tortiladi.

В Бостанлыке задержан хранитель наркотиков
Пресс-служба управления безопасности дорожного движения Главного управления внутренних дел Ташкентской области сообщила о выявлении факта хранения наркотических веществ. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудники дорожной патрульной службы в рамках программы «Безопасная и здоровая страна» провели оперативно-профилактическое мероприятие. В ходе мероприятия в Бостанлыкском районе был остановлен автомобиль марки «Матиз».
Пассажир автомобиля, родившийся в 1990 году, выглядел подозрительно. По этой причине сотрудники правоохранительных органов провели личный досмотр и обнаружили наркотическое вещество, похожее на марихуану.
Выяснилось, что подозреваемый спрятал наркотик внутри банкноты номиналом две тысячи сумов. По данному факту были оформлены соответствующие документы, лицо задержано и доставлено в отдел внутренних дел Бостанлыкского района.
В настоящее время проводятся первоначальные следственные действия. Ему может быть предъявлено уголовное обвинение по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Незаконное производство, приобретение, хранение наркотических средств, а также иные действия с ними без законных оснований».
Подобные преступления находятся под строгим контролем в нашей стране и влекут за собой строгую ответственность перед законом.