Farg‘onada bojxona posti rahbari pora bilan ushlangan
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Farg‘ona viloyatidagi chegara bojxona posti boshlig‘i ushlanganligi haqida ma’lum qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tekshiruv davomida ushbu bojxona organlari podpolkovniki, ya’ni chegara bojxona posti rahbari noqonuniy yo‘l bilan Qirg‘izistondan O‘zbekistonga mobil telefonlarni olib kirayotgan kontrabanda bilan shug‘ullanuvchidan 5000 AQSh dollari va bitta “iPhone 16” mobil telefonini pora sifatida talab qilgani aniqlangan. U ushbu porani olgan taqdirda 80 dona “iPhone 16” mobil telefonini noqonuniy olib kirishga yordam berishni va’da qilgan.
Boshliq belgilangan pul va telefonni qabul qilayotgan vaqtida ushlangan, biroq ushbu buyumlar oldindan maxsus kimyoviy modda bilan ishlov berilgan edi. Ushbu holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Pora olish” moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan va ushlangan shaxsga qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

В Фергане задержан начальник таможенного поста за взятку
Сотрудники Государственной службы безопасности сообщили о задержании начальника пограничного таможенного поста в Ферганской области. Об этом сообщил Upl.uz.
В ходе расследования было установлено, что подполковник таможенных органов, то есть руководитель пограничного таможенного поста, требовал взятку в размере 5000 долларов США и один мобильный телефон «iPhone 16» у контрабандиста, незаконно ввозившего мобильные телефоны из Кыргызстана в Узбекистан. Он обещал помочь незаконно ввезти 80 мобильных телефонов «iPhone 16» в случае получения взятки.
Начальник был задержан в момент получения оговоренной суммы и телефона, однако эти предметы были заранее обработаны специальным химическим веществом. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье «Взятка» Уголовного кодекса Республики Узбекистан, и в отношении задержанного применена мера пресечения в виде заключения под стражу.