Toshkentda ayol aliment qarzini to‘liq to‘ladi
Toshkent shahrida yashovchi ayol ikki yilga yaqin muddatga to‘plangan aliment qarzini to‘liq to‘lab berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Moliyaviy majburiyatlar sudga yuborilgan huquqiy ishlar natijasida bajarildi. Qarzdorlik haqida hujjatlar Mirzo Ulug‘bek tumani Majburiy ijro byurosi tomonidan sud qarori asosida ijroga qaratildi.
Qarzdor ona sud qaroriga binoan voyaga yetmagan farzandini boqish uchun daromadining to‘rt qismidan birini ajratishi lozim edi. Qarzdorlik 2023 yil oktabrdan 2025 yil iyulgacha bo‘lgan davrni qamrab oldi va jami qarzdorlik summasi 24 million so‘mga yaqinlashdi.
Uzoq vaqt moliyaviy majburiyatlarni bajarmaslik sababli Majburiy ijro byurosi tomonidan ish materiallari jinoyat ishlari bo‘yicha tuman sudiga yuborildi. Shu sud jarayonida ayol qarzdorlikni to‘liq to‘lashga qaror qildi va davlat hamda da’vogar tomon bilan barcha nizolarni hal qildi.
Bu holat Majburiy ijro byurosi amaliyotida keng tarqalgan misollardan biridir. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yil avgust o‘rtalariga qadar respublika bo‘yicha aliment undiruviga oid 348 mingdan ortiq ijro hujjatlari mavjud.
Bu esa mamlakatda aliment masalalarining ijtimoiy va huquqiy ahamiyatini hamda davlat organlari ustidagi yukni ko‘rsatadi. O‘zbekistonda aliment qarzdorlariga ta’sir ko‘rsatish vositalaridan biri sifatida vaqtincha chet elga chiqishga taqiq qo‘yish amaliyoti mavjud.
Ushbu chora ko‘pincha qarzdorlarni qarzini to‘lashga undaydi va ijro byurosi tomonidan qo‘llaniladi.

В Ташкенте женщина полностью выплатила алиментный долг
Жительница города Ташкента полностью погасила задолженность по алиментам, накопленную за почти два года. Об этом сообщил Upl.uz.
Финансовые обязательства были выполнены в результате судебных разбирательств. Документы о задолженности были направлены в исполнительную службу Мирзо-Улугбекского района на основании судебного решения.
Должница по решению суда должна была выделять четверть своего дохода на содержание несовершеннолетнего ребенка. Задолженность охватывала период с октября 2023 года по июль 2025 года и общая сумма долга приблизилась к 24 миллиона сум.
Из-за длительного невыполнения финансовых обязательств материалы дела были переданы в районный суд по уголовным делам исполнительной службой. В ходе судебного процесса женщина-должница решила полностью погасить задолженность и урегулировала все споры с государством и истцом.
Этот случай является одним из распространенных примеров в практике исполнительной службы. Согласно официальным данным, к середине августа 2025 года по всей республике насчитывается более 348 тысяч исполнительных документов по взысканию алиментов.
Это показывает социальное и правовое значение вопросов алиментов, а также нагрузку на государственные органы. В Узбекистане одним из способов воздействия на должников по алиментам является практика временного запрета на выезд за границу.