Starlink O‘zbekistonda 2026 yilda ish boshlaydi
SpaceX kompaniyasiga qarashli Starlink xizmati O‘zbekistonda faoliyat boshlash muddatini yana kechiktirdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Rasmiy saytga ko‘ra, sun’iy yo‘ldosh orqali internet xizmatining ishga tushirilishi endi 2026 yilga rejalashtirilmoqda. Bu kechikish birinchi emas.
Dastlab Starlink O‘zbekistonda 2023 yilda ish boshlashi kutilgan edi. Keyinchalik bu muddat 2025 yilga ko‘chirildi, hozir esa yana bir yilga surildi.
Interaktiv xaritada O‘zbekiston, shuningdek qo‘shni Tojikiston va Turkmaniston ham 2026 yilda xizmat ko‘rsatiladigan hudud sifatida ko‘rsatilgan. Muddatlarning kechikishi haqida aniq sabablar hozircha ma’lum emas.
Biroq, mutaxassislar bunga texnik, huquqiy va tartibga solish bilan bog‘liq masalalar sabab bo‘lishi mumkinligini ta’kidlashmoqda. 2022 yilda SpaceX vakillari O‘zbekistonda yirik loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirgan edi.
Shunga qaramay, hozirgi holatda xizmatni yo‘lga qo‘yish uchun qo‘shimcha tayyorgarliklar talab qilinmoqda. Shu bilan birga, Starlink xizmatining mamlakatda ishga tushirilishi internet infratuzilmasini rivojlantirishda muhim qadam bo‘lishi kutilmoqda.
Foydalanuvchilar yuqori tezlikdagi va ishonchli internetga ega bo‘lish imkoniga ega bo‘ladi. Biroq, rejalashtirilgan muddatgacha kutish zarur bo‘ladi.
Kompaniya va hukumat o‘rtasidagi muzokaralar davom etmoqda va kelgusida yangilangan ma’lumotlar taqdim etilishi kutilmoqda.

Starlink начнет работу в Узбекистане в 2026 году
Сервис Starlink, принадлежащий компании SpaceX, снова отложил сроки начала работы в Узбекистане. Об этом сообщает Upl.uz.
По официальному сайту, запуск интернет-услуг через спутник теперь запланирован на 2026 год. Это не первое задержание.
Изначально ожидалось, что Starlink начнет работу в Узбекистане в 2023 году. Позже этот срок был перенесён на 2025 год, а сейчас снова отложен на год.
На интерактивной карте Узбекистан, а также соседние Таджикистан и Туркменистан указаны как территории, где сервис будет доступен в 2026 году. Точные причины задержки пока неизвестны.
Однако специалисты отмечают, что причиной могут быть технические, юридические и регуляторные вопросы. В 2022 году представители SpaceX заявляли о готовности реализовывать крупные проекты в Узбекистане.
Тем не менее, в текущей ситуации требуется дополнительная подготовка для запуска сервиса. При этом запуск Starlink в стране ожидается как важный шаг в развитии интернет-инфраструктуры.
Пользователи получат возможность пользоваться высокоскоростным и надежным интернетом. Однако придется подождать до запланированного срока.
Переговоры между компанией и правительством продолжаются, и в будущем ожидается предоставление обновленной информации.