O‘zbekistonda mehnatga layoqatli yoshlar ko‘p
2025-yil 1-iyul holatiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasining doimiy aholisi soni 37,9 million kishini tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, aholining katta qismi mehnatga layoqatli yoshda bo‘lib, bu mamlakat iqtisodiyotining rivojlanishi uchun muhim omildir. Demografik tuzilmani tahlil qilish shuni ko‘rsatadiki, aholining yosh bo‘yicha taqsimoti quyidagicha: mehnatga layoqatli yoshgacha bo‘lganlar 12,2 million kishi yoki 32,2 foizni tashkil etadi, mehnatga layoqatli yoshdagilar 21,2 million kishi yoki 56 foizni, mehnatga layoqatli yoshdan katta bo‘lganlar esa 4,5 million kishi yoki 11,8 foizni tashkil etadi.
Mehnatga layoqatli aholining yuqori ulushi iqtisodiy o‘sish, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish sohalarining rivojlanishi uchun katta imkoniyat yaratadi. Mehnat salohiyatidan samarali foydalanish orqali O‘zbekiston barqaror taraqqiyot yo‘lida ishonch bilan oldinga siljiy oladi.

В Узбекистане много трудоспособной молодежи
По состоянию на 1 июля 2025 года постоянное население Республики Узбекистан составило 37,9 миллиона человек. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно данным Государственного комитета статистики, большая часть населения находится в трудоспособном возрасте, что является важным фактором для развития экономики страны. Анализ демографической структуры показывает следующее распределение населения по возрасту: лица до трудоспособного возраста — 12,2 миллиона человек или 32,2%, лица трудоспособного возраста — 21,2 миллиона человек или 56%, лица старше трудоспособного возраста — 4,5 миллиона человек или 11,8%.
Высокая доля трудоспособного населения создает большие возможности для экономического роста, развития производства и сферы услуг. Эффективное использование трудового потенциала позволит Узбекистану уверенно двигаться по пути устойчивого развития.